Arapgirin Tarihi Çıkarıldı

Malatya’nın Arapgir İlçesi Envanteri” isimli kitap çıkarıldı.

Arapgirin Tarihi Çıkarıldı Malatya İlçe

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay akşahın konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ’’Arapgir’in tarih, mimari ve yaşam, taşınmaz kültür varlıkları envanterinin hazırlanması, İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Kemal Kutgun Eyüpgiller ve Arapgır Kültür Derneği tarafından yapıldı. Arapgirin bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı ve en büyük yazılı eseri olan kitap 631 sayfadan oluşuyor.

Envanterin hazırlanmasında editörlüğünü Prof.Dr Kemal Kutgun Eyüpgiller, yardımcı editörlüğünü Oytun Kasapgil yaparken, envanterde yer alan eserleri Arapgir’de tesbit edilmesi ve fotoğraflanmasını Prof Dr Kemal Kutgun Eyüpgiller ve Aras Neftçi yaptı. Envanterin basımını ve dağıtımının ise Arapgir Kültür Derneği tarafından sağlandı. Envanter ilk etapta Arapgir Kültür Derneği tarafından ülkemizde bulunan Kütüphanelere,yüksek öğrenim kurumlarına, valiliklere, belediye başkanlıklarına ve bazı önemli sivil toplum kurumlarına gönderilecek” ifadelerini kullandı.

“Arapgir envanterinde Arapgir geçmiş tarihi ve güncel bilgiler ile yer alıyor. Arapgir’de bulunan tüm tarihi eserler fotoğraflı bir şekilde tanıtılıyor” diyen Akşahin, ayrıca 400 adet tarihi eser, köşk, cami, han, köprü, hamam ve kilise hakkında bilgiler yer aldığını söyledi. Akşahin, emeği geçenlere de teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 462
Bu Ay : 1197
Toplam : 1197

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom