Oruçlulara Trafik Uyarısı

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Kutsal, “Önemli olan iftara yetişmek değil, sağlık, huzur ve kazasız iftar etme mutluluğunu yaşamak olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Oruçlulara Trafik Uyarısı Malatya Yaşam-Sağlık

Ramazan ayı nedeniyle sürücüleri uyaran Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Kutsal, “Oruçlu kişilerin trafikteki durumu da önemlidir. Beslenme ve sahurdan dolayı kişinin günübirlik yaşam tarzı ve davranışları değişmektedir. Sabah uykulu ve yorgun trafiğe çıkmanın ve birde sigara vs. başka alışkanlığı var ise kişide gerilimin olacağı mümkündür. Birde kişi kendisini buna şartlandırmış ise psikolojik davranışları bozulacaktır. Dikkat dağınıklığı olması ve kontrol dışı hareketler sergilemesi (ani tepki ve kızgınlıklar gibi) kaza olasılığını artırmaktadır.

Akşam aç karnına (kan şekeri düşmüş) ve bir an önce iftara yetişme davranışı ve alışkanlığı aynı saatlerde trafikteki yoğunluk kişideki gerilim ve dikkatin azalması durumu kazalara davetiye çıkarmaktadır” ifadelerini kullandı.
Kutsal, oruç tutan sürücülere şu tavsiyelerde bulundu:

“Sabah trafiğe çıkarken dinlenmiş ve kendimize gelmiş huzurlu bir şekilde olmalı ve asla acele etmemeliyiz. Akşam iftara yetişmek için sabırlı olunmalı, oruç tutmanın amacının bir çok şeyi erteleme ve engelleme olduğu unutulmadan kendimize ve topluma saygıyı öne alarak hareket etmemeliyiz.

İftar sahur sonrası kesinlikle yola çıkılmamalı, şehirler arası trafikte ise 2-,3 saatte mola verilerek el yüz soğuk su ile yıkanmalıdır.

Doktorların oruç tutmaya müsaade etmedikleri hasta ve yaşlıların sağlıklarını tehlikeye atarak oruç tutmada ısrar etmeleri öncelikle inançlarının esasına aykırı olup, sağlığı korumak birinci görevdir.

Trafiği yoğun olan kentlerde veya yollarda iftara yetişecek olan oruçluların iftardan en az bir saat önce yola çıkmasını ayrıca iftara evlerine gideceklerin sert araç kullanmamaları ve birbirlerine korna çalmamalarını tavsiye etmekteyiz. “

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 16
Bugün : 789
Bu Ay : 3273
Toplam : 3273

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom