Keklikler Doğaya Bırakıldı

Malatya’nın Darende ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından Malatya keklik üretim merkezinde yetiştirilen bin 500 civarında keklik, Darende Günpınar Mahallesinden doğaya bırakıldı.

Keklikler Doğaya Bırakıldı Malatya İlçe

Doğal hayatı korumaya yönelik yapılan bu çalışma ile Kekliklerin hem türemesi hem de zararlı haşeratlara karşı önleyici olması hedefleniyor.

Günpınar Şelalesi civarından gerçekleştirilen programa, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Bölge Müdür Yardımcısı Şevket Bozdağ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya İl Müdürü Abdullah Koç, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Avcılar Derneği Başkanı Bekir Ecevit, Av ve Yaban Hayatı Malatya Şube Müdürü Yaşar Selçuk katıldı.

Keklik salma programında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz “Malatyamızın güzide ilçesi Darende tarihi, kültürü ve doğal değerleri ile önemli bir ilçemiz. Bizler bugün Malatya ilimizdeki ilk keklik üretim programımızı Darende den başlatıyoruz. Bırakacağımız bu keklikler doğadaki kene v.b bir çok böcek ile mücadele de fayda sağlayacağı gibi, aynı zamanda da av turizminin gelişmesine de destek olacaktır” dedi.

Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ise konuşmasında “ Bölge müdürlüğümüze bu güzel etkinliklerinden dolayı teşekkür ediyorum, Darende miz doğal güzellikleri ile her zaman adından söz ettiren bir ilçe olmuştur. Bu çalışmanın faydalı olacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş da, “Keklik üretim çalışmaları kapsamında bugün Darendemizde keklikleri doğaya salacağız. Yaklaşık bu ay içerisinde 1500 kekliğin salınması planlanıyor. Doğanın tabiatın bir parçası olan bu kuşlarında İnşaallah doğada kalması dileğiyle onları özgür bırakıyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra, bin 500 civarında keklik doğaya bırakıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 180
Bu Ay : 2664
Toplam : 2664

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom