MS Hastalarına Spor Önerileri

Yürüyüş, yüzme, yoga ve klinik pilatesin MS hastaları için hayat konforu sağlayacak önemli egzersizler olduğu belirtildi.

MS Hastalarına Spor Önerileri Malatya Yaşam-Sağlık

İzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Fadime Küçük, Türkiye’de 40 bin tanı almış, 40 bin tanısı henüz konmamış ancak Multipl Skleroz (MS) olduğu tahmin edilen hasta olduğunu söyledi. Fizik tedavinin, tanı koyulduğu andan itibaren önerildiğini hatırlatan Küçük, şöyle konuştu: “Özellikle atak dönemlerinde solunum egzersizleri ve yatak içinde yapılan egzersiz önerilir. Bunun yanında vücut sıcaklığını artırmayan su içi egzersizler de önerilebilir.”

Türkiye Multipl Skleroz Derneği’nin 25’inci yılı nedeniyle düzenlenen ve Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur gibi oyuncuların skeçleri ile destek verdiği Gülümseten Turne'ye konuk olan Yrd.Doç. Dr. Küçük, sahnede Dolunay Soysert ile yapılabilecek egzersizlerden örnekler sundu.

YORGUNLUĞA YOGA VE PİLATES

MS’in vücut sıcaklığının 0.5 derece artışından bile olumsuz etkilenebileceğini hatırlatan Küçük, şunları söyledi: “Vücut sıcaklığını artıracak sporlar kesinlikle önerilmez. Çünkü vücut sıcaklığı 0.5sg. artsa bile sinir iletimi kesilir ve ilave semptomlar açığa çıkabilir. Diğer yandan futbol, basketbol gibi patlayıcı, sıçrayıcı kuvvet gerektiren sporlar kesinlikle önermiyoruz. Yürüyüş, kayak, yüzme önerilir. Bunun yanında yoga, klinik pilates de önerilebilir.”
MS’in en önemli semptomunun yorgunluk olduğunu belirten Yrd.Doç. Dr. Küçük, yorgunlukla baş etmenin en güzel yolunun hücrelerin ve dokuların daha fazla oksijenlenmesi yani egzersiz olduğunu söyledi. Özellikle klinik pilatesle bu kasları kuvvetlendirmenin ilk amaç olduğunu anlatan Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu açıdan klinik pilates hem düzgün duruşun devamının sağlanması hem solunum kapasitelerini artırması açısından son derece uygundur. Diğer yandan yoga, vücut farkındalığının artması, solunum ve genel gevşeme üzerindeki etkilerinden dolayı son derece uygundur.”

EGZERSİZ PROGRAMI KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANMALI

Yüzme ve yürüyüşün MS için faydalı egzersizler olduğuna değinen Küçük, her hastanın etkilenim ve semptomlarının farklı olması nedeniyle egzersiz programının kişiye özel hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Küçük, “Program hazırlanırken kalp hızı ve kan basıncı referans olarak alınır ve kalp hızına göre egzersiz şiddeti belirlenir. Bir egzersiz veya spor programı hazırlanırken öncelikle ısınma, asıl aktivite ve soğuma periyotları olmalıdır. Haftada 3-5 gün, 30-45 dakika egzersiz uygun ve yeterlidir” dedi.

Bağışıklık sistemi hastalığı olan MS’de; uygulanan immunsuprosif tedaviler, yürüyememe ve denge problemleri nedeniyle kemik erimesinin görülebildiğini hatırlatan Küçük, sözlerini şöyle tamamladı: “Uygun ve düzenli egzersiz yaparak kemiklerde kalsiyum depolanması artırılabilir. Gün içinde 15-20 dakikalık gün ışığı alınması da D vitamini eksiğini karşılayacaktır. Egzersiz yapmak da kaslarda kuvveti artırarak kemikler üzerinde olumlu yönde baskı oluşturur ve bu da kemik erimesini engeller.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 111
Bu Ay : 6091
Toplam : 6091

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom