Yeşilyurt Ziraat Odası'ndan ÇKS Uyarısı

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularını 30 Haziran 2014 tarihine kadar yaptırmaya çiftçilerimiz desteklemelerden faydalanamayacaktır” dedi.

Yeşilyurt Ziraat Odası'ndan ÇKS Uyarısı Malatya Haber

Gazeteciler Cemiyeti’nde, Oda Başkan Yardımcısı Mehmet Selçuk ile birlikte basın açıklaması yapan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, “Sevgili çiftçi kardeşlerim, 2014 Çiftçi Kayıt Sistemi ( ÇKS) başvurularınızı 30 Haziran 2014 tarihinde mesai bitimine kadar yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmayan çiftçilerimiz desteklemelerden faydalanamayacaktır” dedi.

Ağaçlardaki zararlılar konusuna da temas eden Solmaz, “Malatya’mızda geçen yıl olduğu gibi bu yılda erik koşnili zararlısı ağaçlara büyük ölçüde zarar veriyor. Gerekli ilaçlamaların yapılabilmesi için rastgele ilaç alımı yerine il ve ilçe tarım müdürlüklerinden reçete usulü ve ruhsatlı ilaç kullanılması gerekmektedir.

Bazı bölgelerimizde son ilaç kullanımına 5-10 günlük bir süre kaldı. Çiftçilerimizin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini rica ediyoruz. Ruhsatsız ve zamansız atılan ilaçlar meyvelerimizde kalıntı bırakmaktadır. Yetkililerden bir isteğimiz il özel idaresinde tarımla ilgilenen birim vardı. Bunun Malatya Büyükşehir belediyesinde de kurulmasını talep etmekteyiz.

Dünyada gelişmiş olan ülkeler tarım konusunda halkına yeterli olmak için diğer ülkelerden arazi kiralamaktadır” şeklinde konuştu.

"BAŞBAKANIMIZDAN UMUDUMUZU YİTİRMEDİK"

Bu yıl kayısıda meydana gelen don nedeniyle yaş kayısının 7-10 TL arasında alıcı bulduğunu söyleyen Solmaz, “Hatta İstanbul piyasasında gün kurusu ayısı 80 TL. etiket görmüştür. Bunları gördüğümüz halde ilaç atacak maddi durumu olmayan ve ekonomisi çıkmazda olan çiftçilerimize neden yardım etmeyelim? Çiftçilerimiz devletin sırtında bir kambur gibi görülmemesi lazım. Zaten Malatya çiftçisi olarak Sayın Başbakanımızdan umudumuzu yitirmedik. Devamlı canlı tuttuk. İnşallah Ramazan ayında mutlu bir haber verilmesini bekliyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 67
Bu Ay : 5261
Toplam : 5261

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom