Ağbaba Sigorta Primini Eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı açıklamada TARSİM prim sistemini eleştirdi.

Ağbaba Sigorta Primini Eleştirdi Malatya Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “100 bin liralık kayısı için üreticiler TARSİM’e 13 bin lira prim öderken, 100 bin liralık fındık için üreticiler 7 bin lira prim ödüyor. Neredeyse yarı yarıya fiyat farkı var. Kayısı üreticisi fındık üreticisinden daha zengin değil. TARSİM prim sisteminin çiftçilerimiz lehine mutlaka yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada, TARSİM sisteminin 2007 yılında faaliyete başladığını belirterek 2007 yılında 6 bin 217, 2008 yılında 18 bin 759, 2009 yılında 8 bin 460, 2010 yılında 4 bin 76, 2011 yılında 10 bin 950, 2012 yılında 9 bin 56 ve 2013 yılında 7 bin 424 poliçenin imzalandığını açıkladı. Ağbaba, “7 yılda toplam 64 bin 942 poliçe Malatya gibi on binlerce üreticisi bulunan bir kent için çok düşük bir rakamdır. Üreticilerin ürünlerini sigorta yaptıramamalarının sebepleri detaylı bir şekilde incelenmeli ve sorunun çözümü için çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

Pek çok üreticinin sigorta primlerinin yüksekliğinden, don ve dolu gibi tabii afetlerin ardından TARSİM eksperlerinin zararlarını düşük göstermelerinden dolayı şikayetlerin yıllardır devam ettiğini ifade eden Ağbaba, son 7 yılda Malatya’da TARSİM’in havuzuna 93 milyon lirası devletten, 64 milyon lirası üreticiden olmak üzere toplam 157 milyon lira para toplandığını belirterek , TARSİM’in ise 116 Milyon lira hasar ödemesi yaptığını kaydetti.

Veli Ağbaba, “Bu rakamlardan hareket ederek, TARSİM’in 7 yılda sadece Malatya’da ki kazancı 41 Milyon liradır. TARSİM’in kazancında gözümüz yok ama kendilerine milyonlarca para kazandıran üreticilerimizin önümüzdeki yıl primlerini kendileri karşılayarak destek verebilirler” dedi.

KAYISI İÇİN 13 BİN, FINDIK İÇİN 7 BİN LİRA PRİM ÖDENİYOR

Kayısı ile fındığın primlerini de karşılaştıran Ağbaba, 100 bin liralık kayısı için üreticilerin 13 bin lira prim ödediğini, 100 bin liralık fındık için ise üreticilerin 7 bin lira prim ödediğini belirterek “Fındık ile kayısı arasında neredeyse yarı yarıya prim farkı var. Kayısı üreticisi fındık üreticisinden daha zengin değil. TARSİM prim sisteminin çiftçilerimiz lehine mutlaka yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

Malatyalı üreticilerin ağaçlarını yaşatmak için ilaç almaya, sulama yapabilmek için elektrik borçlarını ödemeye gücünün kalmadığını belirten Veli Ağbaba, 2014 yılında meydana gelen büyük afetin ardından üreticiye destek vermemekte direnen AKP Hükümetinin, gelecek yıl kayısı ağaçlarının ilaçsız ve susuz kalmasının, nihayetinde ağaçların kurumasının tek sorumlusu olacağını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 910
Bu Ay : 1428
Toplam : 1428

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom