Ali Ekber, Basın Açıklaması Yaptı

Tarım, Orman, Hayvancılık ve Çevre Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (TARIM ORMAN-İŞ) Malatya İl Temsilcisi Ali Ekber Tunçdemir, “Memurlara enflasyon farkı ödemesi yapmak zorunlu hale gelmiştir.

Ali Ekber, Basın Açıklaması Yaptı Malatya Haber

Çalışanların mağduriyetine son vermek için, toplu sözleşme görüşmelerinde tüm çalışanlara “Bayram İkramiyesi” konulmalıdır” dedi.

TARIM ORMAN -İŞ Malatya İl Temsilcisi Ali Ekber Tunçdemir, yaptığı açıklamada, “TARIM ORMAN -İŞ Malatya Temsilciliğimce, piyasa fiyatları araştırılması sonucu Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren yurttaşlarımız için iftar yapmanın bedelini hesaplandı. Malatya piyasa rakamlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi. Oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu göz önünde alındığında geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, bir ailenin günlük iftar bedelinin 42,04 TL; 30 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 1.261,20 TL olduğu belirlendi” ifadelerini kullandı.

“Ortalama memur maaşının 2 bin 282 TL olduğunu varsayarsak, Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının yaklaşık üçte ikisini ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetmekte, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti yüzde 15 oranında yükseldi. Ramazan ayı geldiğinde fahiş zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Bayramlar özellikle çocuklar için bayramlıkların alındığı, harçlıkların verildiği günler ama çalışanlarımız uzun zamandır bayramlarda çocuklarına harçlık verememenin, bayramlık alamamanın burukluğunu yaşıyorlar. Resmi rakamlara göre, bir yıllık enflasyon yüzde 9,66 olmasına rağmen ramazan enflasyonunun yüzde 15 oranında olması öngörülmektedir.

Memurlara enflasyon farkı ödemesi yapmak zorunlu hale gelmiştir. Çalışanların mağduriyetine son vermek için, toplu sözleşme görüşmelerinde tüm çalışanlara “Bayram İkramiyesi” konulmalıdır” önerisinde bulunan Tunçdemir, “Rahmet ve bereket ayı Ramazan, Müslümanların kurtuluş ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Tüm Müslümanlar oruç tutarak, manevi anlamda kurtuluşu arzu ediyor, yetkililerden de memurlarımızı maddi anlamda kurtaracak tedbirler almalarını istiyoruz” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 571
Bu Ay : 3055
Toplam : 3055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom