En Çok Kayısı Çekirdeği Zehirliyor

“Çocuklarda bitkisel kaynaklı zehirlenmeler” konulu araştırma sonucuna göre; Malatya’da, çocuklarda en sık görülen bitkisel zehirlenmelerin kayısı çekirdeği ile filizlenmiş patates olduğu belirtildi.

En Çok Kayısı Çekirdeği Zehirliyor Malatya Yaşam-Sağlık

İnönü Üniversitesi tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakınca danışmanlığında Adıyaman Üniversitesinden Habip Almış ve İnönü Üniversitesinden Hamza Karabiber tarafından yapılan “Çocuklarda bitkisel kaynaklı zehirlenmeler” konulu araştırma raporu İnönü üniversitesi Tıp Fakültesine ait Tıp Dergisi’nde yayımlandı.

İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Acil Servisi'ne Ocak 2010-Mayıs 2012 tarihleri arasında çocuk acil servisine bitkisel kaynaklı zehirlenme nedeni ile başvuran 23 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre; bitkisel zehirlenmeler arasında, en sık görülen etkenlerin kayısı çekirdeği ile filizlenmiş patates zehirlenmeleri olduğu belirlendi. Buna göre; çocukluk çağında tüm zehirlenmeler gibi bitkisel zehirlenmeler de önemli bir sorun olarak ortaya çıktığı belirtilerek, yaşanılan bölgenin bitki örtüsünün tanınması, sık rastlanan zehirli bitkilerin bilinmesi ve toplumun bilgi düzeylerinin arttırılmasının bitkisel kaynaklı zehirlenmelere bağlı vakaların azalmasında yararlı olacağı kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 800
Bu Ay : 7946
Toplam : 7946

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom