Tarım Çalıştayına Kadıldı

"2014 Uluslararası Aile Çiftliği Yılı Çalıştayı "na Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi’nin koordinatör il müdürü olarak katıldığı bildirildi.

Tarım Çalıştayına Kadıldı Bölge

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada,
“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)' nün önerisi üzerine 2014 yılı Uluslararası Aile Çiftliği yılı olarak ilan edilmiştir. Bu yılın temel amacı; açlık, yoksullukla mücadele ve doğal kaynakların korunması açısından aile çiftliğinin öneminin vurgulanmasıdır. Böylelikle dünyanın dikkatini çiftçi ailelerine ve küçük ölçekli çiftçiliğe çekerek; aile çiftliğinin kırsal kalkınmanın etkin bir parçası olmasının sağlanması hedeflenmiştir.

Bu kapsamda, Bakanlığımızca hem Ankara hem de il teşkilatlarında çeşitli etkinliklerin yapılması planlanmıştır. İllerdeki faaliyetlerin yürütülmesi ile ilgili olarak Türkiye genelinde 9 koordinatör ve bunlara bağlı olarak çalışacak iller Bakanlığımızca belirlenmiştir. İl Müdürlüğümüz 9 koordinatör il arasında yer almıştır” ifadeleri kullanıldı.
“Ankara'da yapılacak etkinlikler kapsamında "2014 Uluslararası Aile Çiftliği Yılı Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştayın ilk gününe koordinatör İl Müdürlüğü temsilcisi olarak İl Müdürümüz Sayın Ali Selvi ve bölgeyi temsilen yöresel ürünlerle birlikte Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Alibey Varlık ile Oda Sekreteri Aydın Pektaş geleneksel kıyafetleriyle çiftçi ailesi olarak katıldı” denilen açıklamada daha sonra şunlar belirtildi:

“Çalıştayın açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker de katıldı. Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan Sayın Bakanımız, tarımsal işletmelerin küresel açlık problemini çözmede etkin olmalarına rağmen, kimyasal ve mekanik ihtiyaçlarının bir takım sorunlara neden olduğunu söyleyerek "Tarım yapmanın tek gayesinin para kazanmak olması halinde spekilasyon riski oluşabilir. Spekilasyonlar, şu anda dünya çapında 1 milyara yaklaşan aç insan sayısının daha da artmasına katkı sağlıyor. Bunun en önemli sigortalarından birisi olan aile çiftçiliğinin devamının sağlanması şarttır" dedi.

Çalıştayın açılışından sonra Bakanımız Sayın Mehdi Eker ile üst düzey yöneticiler, 9 ilin oluşturduğu yöresel ürünlerin sergilendiği stantları ziyaret etti.

İllerde yapılacak etkinlikler kapsamında, aile çitliğinin sorun ve çözüm önerilerinin ele alınacağı "Aile Çiftliği Bölgesel Çalıştayı" ilimizde gerçekleştirilecektir. Malatya ile birlikte çalıştaya Adıyaman, Amasya, Elazığ, Sivas, Tokat ve Tunceli olmak üzere toplam 7 il katılacaktır. Çalıştaya bu 7 ilin Bakanlık İl Müdürleri, Veteriner ve Ziraat Fakülteleri, tarımla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleri davet edilecektir. Çalıştayın yapılacağı tarih 7 ilin temsilcileri ile belirlendikten sonra kamuoyuna duyurulacaktır.

Bölge çalıştaylarının akabinde Ekim ayı sonunda "Aile Çiftliği" konusunda Ankara'da bir sempozyum düzenlenecektir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 416
Bu Ay : 1984
Toplam : 1984

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom