'Barış Süreci Devam Etmelidir'

Malatya’da 16 Sivil Toplum Kuruluşunun anne temsilcileri ortak basın açıklaması yaparak, “Barış süreci devam etmelidir” dedi.

'Barış Süreci Devam Etmelidir' Malatya Haber

Gazeteciler Cemiyeti’nde STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Hanımeli Derneği Başkanı Gülnihal Gülaçar, “Malatya da hizmet veren 16 Sivil Toplum Kuruluşunun Anne temsilcileri olarak, bugün burada basın açıklaması yapmamızın sebebi, kucağından koparılıp karanlık dağlara sürüklenen çocukların analarının yürek acısını paylaşmak, bir anne olarak onların yanında olduğumuzu ifade etmektir. Biz ortak bir tarihin ,ortak bir coğrafyanın ve aynı ümmetin kardeş kadınları olarak, kardeşliğimizin bölünmez olduğunu düşünüyor, anne yüreğinin ırk,renk,dil tanımadan aynı acıyı yaşadığını biliyoruz"dedi.

Analara seslenen Gülaçar, "Bu zulme dur deme zamanı çoktan geldi. Kırk yıldır gözyaşı dökmekten göz pınarlarımız kurudu. Bu sorun ne Doğu’ nun ne Batı‘nın sorunudur. Bu sorun ne Türk ‘ün ne Kürt’ün sorudur. Bu sorun tüm anaların sorudur” ifadelerini kullandı.

“Artık bu toprakların kanla, gözyaşıyla değil barış tohumları ile yeşermesi gerekmektedir. Barış süreci devam etmelidir. Bunu baltalamaya kimsenin hakkı yoktur. Bu süreci Kürdü, Türkü, Arabı, her kesimin sahiplenmesi ve desteklemesi gerekir” diyen Gülaçar, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Biz Türkiye anneleri olarak çocuklarımızın kirli bir savaşın tarafları arasında daha fazla kurban edilmemesini ve bu gereksiz savaşın biran önce bitmesini temenni ediyoruz.

En insani haklarını isteyen kardeşlerimizin taleplerinin çatışma ve savaş sebebi olamayacağını, daha sivil eylem ve yollarla bu hakların istenebileceğini ve demokratik yollardan haklarına kavuşabileceklerini umuyoruz. Bu süreçte her iki tarafın da oyuna gelmemesini arzuluyoruz.

Barış sürecinin anayasal bir zemine oturması, herkesin eşit hak ve özgürlüklerinin yasal güvence altına alınmasını siyasilerimizden talep etmekteyiz.

Bu sivil eylemlerin hiçbir siyasi ve ideolojik ranta dönüşmemesi, eylemlerin masumiyetini siyasetin gölgelememesi beklentilerimiz arasındadır. Bu ortak vicdana her kesin kulak vermesini yetkililerin ve otoritelerin bu çağrıyı dikkate almasını sivil toplum kuruluşları istemekteyiz. Biz Malatyalı STK anne temsilcileri olarak bu eylemin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 108
Bu Ay : 15156
Toplam : 15156

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom