İş Adamına Yeşil Pasaport Verilecek

Hükümet iş dünyasının önünü açacak 'yeşil pasaport' için düğmeye bastı. Bu pasaportun oda başkanlarıyla, belirli miktarda ihracat yapan şirket yöneticilerine verilmesi planlanıyor.

İş Adamına Yeşil Pasaport Verilecek Türkiye-Dünya

Hükümet iş dünyasının önünü açacak 'yeşil pasaport' için düğmeye bastı. Bu pasaportun oda başkanlarıyla, belirli miktarda ihracat yapan şirket yöneticilerine verilmesi planlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, uzun süredir talep edilen yeşil pasaport için belli kriterler oluşturacaklarını belirterek, şu açıklamaları yaptı:

KRİTER ŞART:

Pasaport Kanunu'na göre 3'üncü dereceye gelmiş bütün kamu görevlileri yeşil pasaport alıyor. Bunun dışında başka gruplar var. Bir alandaki ayrıcalıkları ne kadar genişletirseniz o alanın etkisi o kadar azalır. Bir rakam çıkarttığınız zaman pek çok kişiye yeşil pasaport veriliyor. Bir düzenleme çalışmamız var. Belki oda başkanlarına başkanlık süresince veya belli miktarda ihracat yapanlara miktarı korumaları şartıyla yeşil pasaport verilebilir. Uygulamanın ticaret erbabının rekabet gücünü artırma ve zaman kaybını önlemeye dönük olması lazım. Bu tür avantajları vereceğimiz insanların da mutlaka dış ticaret hacimlerine ilişkin bazı kriterler getireceğiz.

SİGORTA YÜK GETİRMEZ:

Bina tamamlama sigortalamasının konut fiyatlarını yüzde 15 artıracağı yönündeki iddialara katılmıyorum. Sigortalamanın çok büyük bir yük getireceği kanısında değilim. Kaldı ki bağlı krediyle konut edinenler, sigorta kapsamı dışında tutuluyor. Yani bankanın kefaletiyle, finanse oluyorsa, tüketici bu tür uygulamalarla sigortalamanın dışında kalacak. Yüzde 15 abartılı bir rakam. Bir kaygı duymalarına gerek yok. Süreçte sıkıntıya yol açan bir uygulama ortaya çıkarsa bunları seyretmeyiz. Çok dinamik ve çözümleyici bir hükümetiz. Sorun biriktiren bir anlayışa sahip değiliz.

KOMİSYONDA DÜZENLEME:

BDDK'nın bankaların ücret ve komisyonlarını belirlemesi konusunda kural, kanun, yönetmelikler nesneldir. Bireylerin farklı beklentileri olabilir. Yapılan bir düzenlemeyi genelin tercihlerini, sorunlarını dikkate alarak yaparsınız. Herkesin nokta düzeyinde beklentilerini karşılayacak bir formülasyon bulamayabilirsiniz.

SABAH

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 22
Bugün : 809
Bu Ay : 1544
Toplam : 1544

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom