Malatya'da Mevsimlik İşçi Toplantısı

Kalkınma Atölyesi’nin Malatya’ya kayısı hasadı için gelen işçilerin sorunları ve bu sorunların çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantı düzenlendi.

Malatya'da Mevsimlik İşçi Toplantısı Türkiye-Dünya

2004 yılından beri mevsimlik gezici tarım işçileri konusunda çalışmalar yapan, mevsimlik gezici tarım işçiliğinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini araştırmaya devam eden bir sivil toplum kuruluşu olan Kalkınma Atölyesi’nin, Mevsimlik Tarım Göçünde Çocuk İşçiliği ile Yerel Düzeyde Mücadele projesi kapsamında, Malatya ilinde yaptığı ikinci toplantısı, 11 Haziran 2014 günü, Ramada Plaza Altın Kayısı Otel’de gerçekleştirildi.

Malatya’ya kayısı hasadı için gelen işçilerin sorunları ve bu sorunların çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıya,  Kayısı Üreticiler Derneği, Eğitim-Sen Malatya Şubesi, Köy ve Muhtarlar Derneği, Kayısı Araştırma İstasyonu, İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, Tüketici Hakları Derneği Malatya Şubesi, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği katılım sağladı.

Gelen işçilerin kayıt edilmesini sağlayacak bir mekanizma kurulması, Malatya genelinde işçilerin sorunları hakkında bilinç oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılması, işçilerin sosyal güvencesinin olması, barınma şartlarının iyileştirilmesi ve bunların kamu tarafından desteklenmesi gibi, görüşlerin ortaya çıktığı toplantıda, bu sorun ile ilgili tüm taraflarla geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi kararı alındı.

Don afetinden yüzde 90 zarar gören ve adeta ortalama  22 günlük işini kaybeden 100 bini aşkın işçinin sorunları tartışılırken, işçinin bu yıl olamayacağı buruk bir havada konuşuldu. Belkide bu yıl  dinlenme ve mevsimlik işçilerin karşılaştığı sorunlar veya eksikliklerin giderileceği fırsat yılı olarak temeni edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 113
Bu Ay : 736
Toplam : 736

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom