Güneşten Faydalanayım Derken

Güneşin yaşamı desteklediği ancak onun hayat veren ışınlarının birtakım tehlikeler de oluşturabildiğine dikkat çekildi.

Güneşten Faydalanayım Derken Malatya Yaşam-Sağlık


Antalya Serik Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Nalan Aydın, güneş ışınlarının görülebilir ışık, morötesi (ultraviyole) ve kızılötesi (infrared) ışınlardan oluştuğunu, bu ışınların çoğunun ozon tabakası ve atmosferde bulunan yağmur damlaları tarafından emildiğini hatırlattı. Özellikle son yıllarda doğaya salınan çok sayıda kimyasal maddenin etkisiyle ozon tabakasında incelme meydana geldiğini belirten Aydın, bu nedenle sağlık için son derece tehlikeli olan ışınların yeryüzüne daha fazla ulaşabildiğini vurguladı.

GÖZLER ÜZERİNDE ETKİSİ

Aydın, bu durumun gözler üzerindeki etkisini, “Göze gelen ışınlar, gözün en dış tabakasını oluşturan camsı tabakadan (kornea) ve göz bebeğinin hemen arkasındaki göz merceğinden (lens) geçerek görmeyi sağlayan sinir tabakasına (retina) ulaşır. Ancak göze temas eden bu ışınların miktarı arttığı zamanlar ve ortamlarda bu tabakaların koruyucu etkisi azalmakta ve hem kendileri hem de sinir tabakası hasar görmektedir” şeklinde açıkladı.

Özellikle yaz aylarında göze direk temas eden bu zararlı ışınların gözde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve çapaklanma ile seyreden alerjik konjonktivitin görülme sıklığını artırdığını belirten Aydın, kuru göz sorunu olan kişilerde batma, yanma, sulanma şikayetlerinin doğru orantılı olarak arttığını ifade etti. Sıcağın etkisiyle kirpik dibi yağlanmasında dengesizlik oluşabileceğini ve bunun da cerrahi operasyon gerektiren arpacık (şalazyon) adı verilen kistlere neden olduğunu dile getiren Aydın, halk arasında 'göze et yürümesi' olarak tanımlanan pterjiumun oluşmasını da hızlandırdığını, mercekte bulanıklık oluşturarak katarakt gelişimine de neden olabileceğini belirtti. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinin bunlarla da sınırlı kalmadığını ifade eden Aydın, güneş ışınlarının sinir tabakasında makula (keskin görme merkezi) hasarına neden olarak sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) oluşumunu artırdığını, sarı nokta hastalığının ise gelişmiş ülkelerde geri dönüşsüz körlüğün birinci nedeni olduğuna değindi. Aydın ayrıca, vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi göz kapaklarında ve konjonktiva tabakasında kanser oluşumuna neden olduğunu ifade etti.

AÇIK GÖZ RENGİNE SAHİP OLANLAR DİKKAT

Güneşle temasta bulunan herkesin bu zararlı ışınlara karşı gözlerini koruması gerektiğini belirten Aydın, özellikle gözleri açık renk olanların, sarı nokta hastalığına genetik eğilimi olanların, gözlerinden herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş olanların ve lazer tedavisi görmüş olanların yüksek risk grubunu oluşturduğunu söyledi.

ÇOCUKLAR YÜKSEK RİSK ALTINDA

Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlere göre az olduğunu belirten Aydın, ileri yaşlarda ortaya çıkan sarı nokta hastalığının, kişilerin geçmişte maruz kaldıkları güneş ışığı miktarıyla ilgisi olduğunun altını çizerek, bu nedenle çocukların yüksek risk grubuna girdiğini bildirdi.

Gözlerin güneşin zararlı ışınlarından korunması için yaz aylarında ve açık havalarda güneş gözlüğü kullanılması gerekliğini belirten Aydın, “Özellikle güneşin dik geldiği 10:00 - 16:00 saatleri arasında güneşle direk temastan kaçınılmalıdır” dedi.

Güneş gözlüğünün mutlaka "ultraviyole engelleyici" özellikte olması gerektiğini belirten Aydın, her güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarının geçişini engellemediğini vurguladı. Bu nedenle de gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerektiğini ifade eden Aydın, iyi bir güneş gözlüğünde camın renginin homojen olması ve bulanık görmeye yol açmaması gerektiğini belirtmiştir.
Aydın ayrıca, bunlara ek olarak “Polaroid camlar ve fotokromik (kolormatik) camlarda yeterli UV blokajı sağlayabildiğini, gözlüklerde çerçeve seçimi yaparken estetik özellikler yanında gözü tam koruyabilmesi için yeterli büyüklük ve uygun dizaynda olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Aydın, “Göz kusuru ve gözünde başka bir hastalığı olanların göz doktoru tavsiyesine göre gözlük almaları göz sağlığı açısından daha uygun olur” dedi.

ÇOCUKLARDA KORUYUCU KREM KULLANMA

Eskişehir Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalık Uzmanı Dr. Eda Kibar Çamurlu, özellikle çocukluk yaşlarındaki güneş maruziyetinin, erişkinliğe oranla daha yüksek olduğunu söyledi. 

Uzm. Dr. Eda Kibar Çamurlu, yaz aylarının gelmesi ile birlikte neredeyse tüm gününü parklarda ve sokakta oyun oynayarak geçiren çocukların, güneşe karşı korunmasının önemli olduğuna ilişkin bilgi verdi. Bir yaşından itibaren hareketlenen çocukların yürüme çağına geldiklerinde, hatta park çağına geldiklerinde vücutlarındaki sıvı kayıplarının daha yüksek olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Çamurlu, “Bu yaşlarda çocuklara mutlaka şapka takmak, koruyucu giysilerle korumak, güneşin çok yoğun olduğu saatlerde çıkartmamak en temel noktalar” dedi.

Çocuklar için güneş koruyucuların kullanımı hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Çamurlu, dışarı çıkmadan yarım saat önce çocuğun güneşe maruz kalacağı alan vücut bölgelerine mutlaka güneş koruyucu kullanılmasını tavsiye ettiklerini ifade etti. Güneş koruyucuların çocuklara sevdirilerek ve alıştırarak mutlaka kullanılması gerektiğine değinen Uzm. Dr. Eda Kibar Çamurlu, “Güneş koruyucu seçiminde özellikle çocuklar için özel ürünler var. Bu ürünler daha çok fiziksel koruyucular içeriyor, kimyasal içerikleri diğer ürünlerden daha düşürülmüş, daha az olan ürünler ve etki süreleri biraz daha uzun. Onları öneriyorum, eczanelerde bulabilirler. Özellikle çocuk ürünleri üreten markalar var, onlardan temin edilebilir. Hatta çocukların seveceği ürünler var, içerisinde sim bulunan ürünler var. Çocuğa sevdirerek, alıştırarak mutlaka uygulayalım. Çünkü bu çağlar çok önemli. Çocukluk çağındaki güneş maruziyeti, erişkinliğe oranla daha yüksek” şeklinde konuştu.

Uzm. Dr. Çamurlu ayrıca, birkaç saat parkta kalan, terleyen çocukların, elini ve yüzünü yıkadıktan sonra güneş koruyucuların tekrar uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 85
Bu Ay : 708
Toplam : 708

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom