Kayısı Üreticileri Sertifikalarını Aldı

Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla yürütülen Kayısı Yetiştiriciliğinde Modern Üretim Tekniklerinin Yayımı Projesi ve Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi tamamlandı.

Kayısı Üreticileri Sertifikalarını Aldı Malatya Eğitim

Üreticiler teorik eğitimi sonrasında pratik uygulamaları tamamlayarak sertifika aldı.

2014 yılında uygulamalı eğitimleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Çiftçi Eğitim ve Yayım Çalışma Grubunda görevli proje koordinatörleri ziraat yüksek mühendisleri Metin Karaca ve Muhittin Tekeş uygulamaları bizzat yerinde izledi. Proje kapsamındaki uygulamalara, Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Abdullah Erdoğan, uzman personel ve üreticiler katıldı.
Proje hakkında bilgi veren Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, kayısının Malatya’nın vazgeçilmezi olması ve son yıllarda artık hedefin kaliteyi artırmak olması nedeniyle bu tarz projelerin önem taşıdığını söyledi. Günci, üreticilerin yapılan çalışmalardan haberdar olması ve uygulamaları yerinde görmesi, yeni teknikleri uygulamaları, çevrelerine aktarmaları verim ve kaliteye direkt etki edeceğini belirtti.

Üreticilere iki gün teorik eğitim sırasında; kayısı yetiştirme tekniklerinden dikim tekniği, budama, ilaçlama, sulama, fidan üretim tekniği, gübreleme, kayısı çeşitleri, kükürtleme tekniği, yaş kayısı muhafaza tekniği gibi bilgilerin yanında son dönemde Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün kayısı konusunda tamamlanmış ve devam eden çalışmalarından bodur kayısı yetiştiriciliği, farklı budama ve sulama teknikleri, klon seleksiyonu çalışmaları, yeni çeşitlerin özellikleri, kayısı ağaçlarında uygulanan farklı aşılama teknikleri, kayısı ağaçlarına uygulanan farklı dozda mineral maddelerin etkileri gibi konularda teorik eğitim verildi.

İlkbahar döneminde anlatılan konularla ilgili Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde uygulamalı pratik eğitim yapıldı. Yeni bulunan çeşitler, melezleme parselleri gezilerek tanıtıldı. Farklı sulama ve budama tekniklerinin olduğu parsel gezildi, çeşitli uygulamalar yapıldı. Standart bir kükürtleme odası gezildi ve kayısı kerevetleri görüldü. Kayısı ağaçlarında toprak ve yaprak analizi için örneğin nasıl alındığı bizzat üreticilere yaptırılarak gösterildi. Sulama tekniğiyle ilgili gübreleme tankı, gübreleme uygulaması ve tansiyometreler hakkında uygulamalar yapıldı. Bodur kayısı çalışmasının olduğu parselde daha sık ve alçak olan kayısı ağaçlarında hasat, budama ve ilaçlama gibi teknik uygulamaların kolaylığından bahsedildi.

Dut Genetik Kaynakları gezilerek 100 çeşit ve tip tanıtıldı. Ayrıca fidan üretim parselleri gezilerek üreticilere fidan üretim aşamaları anlatıldı. Daha sonra modern bağ fidanı üretim sahasına gidilerek omega aşı uygulamalı gösterildi ve iklimlendirme odası ile modern bağlar dolaşılarak teknik uygulama yapıldı. Bunun dışında bodur modern telli terbiye sistemine sahip armut, elma, erik ile nar ve alıç parselleri gezilerek budama teknikleri ve hasat aşamasındaki modern uygulamalar ile projenin önemli safhaları hakkında bilgi verildi.

Bakanlık proje koordinatörleri ziraat yüksek mühendisleri Metin Karaca ve Muhittin Tekeş, uygulamaların oldukça verimli, çiftçiye faydalı olduğunu belirterek, üreticilerin bu modern teknikleri uygulayarak ilçelerine ve köylerine bu uygulamaları taşıyarak üretime katkıda bulunacaklarını söyledi. Daha sonra sertifika törenine geçilerek, üreticilere katılım belgeleri törenle verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 433
Bu Ay : 4231
Toplam : 4231

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom