"Hijyen Eğitim Belgeleri 5 Temmuz'a Kadar Alınmalıdır"

Malatya Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı İbrahim Güngör, “Üyelerimiz hijyen eğitim belgesini 5 Temmuz’a kadar almalıdır” dedi.

Malatya Haber

MASİAD Başkanı İbrahim Güngör, yaptığı açıklamada, 5 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'ne göre hijyen eğitiminin zorunlu hale getirildiğini söyledi.
Güngör, bu yönetmeliğe göre; gıda üretim ve perakende işyerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri, kaplıca, sauna, hamam, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler ile komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarının Hijyen Eğitim Belgesi almaları gerektiğini söyledi. Güngör, bu kurumların 5 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimlerini tamamlamaları aksi takdirde ceza-i müeyyidelerin uygulanacağı belirtti.

İşyeri sahipleri ve işletenlerinin; çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumlu olduğu ifade ediliyor. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenlerinin de bu eğitimi almaya mecbur olduklarına dikkat çekildi. Söz konusu işletmelerin, İlçe Halk Eğitimi Müdürlüklerine başvurarak hijyen eğitimlerini alabilecekleri bildirildi. İlgili Yönetmelik gereğince iş kollarının özelliklerine göre belirlenerek başvuru evrakları arasında sunulan talep formunda yer alan hijyen eğitimlerini işyerlerinde çalışanların, bizzat çalışıyorlar ise işyeri sahiplerinin ve işletenlerin yönetmelik yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içerisinde almaları gerekiyor. İşyerlerine yapılacak denetimler sırasında Hijyen Eğitim Belgesi sorulacağından ve belge sahibi olmayan iş yerlerinde işlem yapılacağından, söz konusu eğitimin alınması önem arz ediyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 73
Bu Ay : 3517
Toplam : 3517

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom