Yeni Taşeron Yasası İle İlgili Düzenleme Yapılacak

Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, “Taşeronlarla ilgili çalışma hayatına darbe vuran ve dolayısıyla örgütlenmenin yolunu tıkayan yasa teklifleri getirildi. Biz, Türk İş olarak itiraz ettik” dedi.

Yeni Taşeron Yasası İle İlgili Düzenleme Yapılacak Malatya Haber

Sendikasının Malatya Şubesi’nin seçimi nedeniyle geldiği Malatya’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, şöyle konuştu: “Şu an gündemde olan ve mecliste de görüşmesi devam eden yeni taşeron yasasıyla ilgili düzenleme yapılacak. Bu düzenlemelerde, tamamen çalışma hayatına darbe vuran ve dolayısıyla örgütlenmenin yolunu tıkayan yasa teklifleri getirildi. Biz Türk İş olarak itiraz ettik. Türk İş, DİSK ve Hak İş olarak bir araya geldik. İtirazlarımızı Başbakan’a sunduk ve itirazlarımız kabul gördü. Bir komisyon kuruldu. Taşeron yasasıyla ilgili işçi çalışma hayatına aykırı maddeler geri çekildi. Şu an üst komisyona geldi. Üst komisyondan meclise gelecek ve dolayısıyla yasallaşacak.”

Ağar, çalışma hayatında büyük sıkıntıları olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’nin nüfusu 45 milyon iken 4-5 milyon civarında örgütlü çalışan işçiler vardı. Türkiye nüfusu 75 milyon oldu, maalesef 1 milyon örgütlü insanımız var. Çalışan 11 milyon, örgütlü insan 1 milyon. Bu birbirine tezattır.”

Örgütlü olan işyerlerinde iş kazaları yok denecek kadar az olmasına rağmen örgütsüz olan işyerlerinde büyük oranda ölümlü iş kazalarının çoğaldığına dikkat çeken Ağar, “Örgütlü olan işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği tam uygulandığından dolayı genelde ölümlü iş kazaları az, yok denecek kadar az olmaktadır” ifadelerini kullandı.
Maden kazalarında toplu ölümlerin olması nedeniyle gündeme geldiğini, ancak istatistiklere bakıldığında ölümlü iş kazalarının en fazla inşaat iş kolunda meydana geldiğine dikkat çeken Ramazan Ağar, sözlerine şöyle devam etti: “İnşaat işlerindeki kazalar, toplu ölümler olmaması nedeniyle pek gündeme gelmemektedir. Şu anda, maden ocaklarıyla ilgili yasalarda yeni düzenleme getiriliyor. Çalışma koşullarının iyi hale getirilmesi için illa ki toplu ölümlerin mi olması gerekiyor?”

Manisa Soma’da yaşananın kaza değil tamamen cinayet olduğunu ileri süren Ağar, orada işverenin büyük aksaklığı, daha çok üreteyim ne olursa olsun düşüncesinde olduğunu iddia etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 479
Bu Ay : 1102
Toplam : 1102

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom