Eski Bolluk Kalmadı

Zirai dondan zarar gören Kiraz meyvesinin bu yıl olmamasından dolayı Malatya’nın Yeşilyurt İlçesi ekonomisinin 3 milyon TL civarında zararda olduğu bildirildi.

Eski Bolluk Kalmadı Malatya Ekonomi

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Mart ayı sonunda yaşanan zirai dondan başta kayısı olmak üzere birçok meyvenin de etkinliği gibi kirazın da etkilendiğini hatırlatıp, dondan zarar gören Kiraz meyvesi ağacının Yeşilyurt İlçesi’nde bu yıl meyve vermediğini söyledi.

Geçen yıl 650 ton civarında gerçekleşen rekoltenin bu yıl hiç olmadığına dikkat çeken Yeşilyurt ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, “Geçen yıl perakende de kilosu 2,5 TL ile 7 TL, ortalama 5 TL civarında satılan Yeşilyurt Kirazı bu yıl olmaması nedeniyle ilçemiz ortalama 3 milyon TL civarında zarar uğramış oldu” ifadelerini kullandı.

Bu arada, Yeşilyurt kaymakamlığı, Yeşilyurt belediyesi ve İstanbul Yeşilyurtlular Derneği’nin organizesi ile 21-22 Haziran günleri düzenlenecek olan Yeşilyurt Kiraz Festivali çerçevesinde bu yıl kiraz yarışmasının da, kiraz yokluğundan yapılmayacağı belirtildi.

İlçenin yetkililerinin toplanıp, kiraz olmaması nedeniyle bu yıl Yeşilyurt Kiraz Festivali düzenlenmesinin iptal edilmesinin gündeme geldiği, ancak 20 yıldır geleneksel olarak sürdürülen festivalin bu yıl da yapılarak, geçen yıllar olduğu gibi toplu sünnet ve nikah töreni ile karakucak güreşlerinin yapılmasına karar verildiği öğrenildi.

Yeşilyurt Kiraz Festivali çerçevesinde bu yıl kiraz yarışmasının kiraz yokluğundan yapılamayacağı, Manisa Soma’da yaşanan kömür maden faciası nedeniyle festivalin konser kısmının da yapılmayacağı, diğer etkinliklerin düzenleneceği kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 833
Bu Ay : 2362
Toplam : 2362

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom