Toprak Sahiplerinin Dikkatine

5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda, 6537 sayılı kanunla yapılan değişiklikle tarımsal arazi büyüklüğü belirlenmiş ve belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş arazilerin bölünemeyeceği konusu düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile anlatıldı.

Toprak Sahiplerinin Dikkatine Malatya Ekonomi

Bilgilendirme toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Tarımsal Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Esra Bayır, İlçe Tarım Müdürleri ve ilgili personel katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, "Yapılan kanun değişikliği ile asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü belirlenmiş ve belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünemez eşya niteliği kazanmıştır. Üretim faaliyet ve girdileri rasyonel ve ekonomik olarak kullanıldığı takdirde, bir tarımsal arazide elde edilen verimliliğin, söz konusu tarımsal arazinin daha fazla küçülmesi halinde elde edilemeyeceği Bakanlıkça belirlenen en küçük tarımsal parsel büyüklüğü olarak kabul edilmiştir.

Asgari tarımsal arazi büyüklüğü, mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0,3 hektar olarak belirlenmiştir. Özel iklim ve toprak ihtiyaçları olan bitkilerin yetiştiği alanlarda arazi özellikleri nedeniyle belirlenen asgari tarımsal arazi büyüklüğünden daha küçük parsellerin oluşması gerekli olduğu takdirde, bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilir.

Bu kanunla birlikte tarım arazileri koruma altına alınmış, verimliliğin üst seviyelere çıkarılması hedeflenmiştir. Sizlerin de görev yaptığınız yerlerde bu kanunu layığı ile uygulamaya koymanız gerekiyor. Takıldığınız konularda İl Müdürlüğümüz Tarımsal Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürlüğü'ne danışıp birlikte hareket ederseniz daha başarılı oluruz" dedi.

Daha sonra Tarımsal Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürlüğü personeli tarafından kanun hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 877
Bu Ay : 6071
Toplam : 6071

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom