Yüzyıllık Konak Restore Edildi

Malatya Beşkonaklar Caddesi Yeni Lale Sokak girişinde bulunan yıkık haldeki tarihi konak, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

Yüzyıllık Konak Restore Edildi Malatya Kültür-Sanat

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, beraberinde Fen İşleri Daire Başkanı Abuzer Kocaman ile birlikte restorasyon çalışmaları tamamlanan konakta incelemelerde bulundu. Tarihi konakta yapılan çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Çakır, konağın bölümlerini tek tek gezerek yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde gördü.

Beşkonaklar Caddesi Yeni Lale Sokak girişinde bulunan ve yapımı yaklaşık 1910-1915 yıllarına dayanan, ancak yıllar içerisinde yıkık, dökük, harabe bir hale gelen iki katlı, çift girişi olan tarihi konak, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından devralındıktan sonra, restorasyon ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı.

Restorasyon çalışmaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 400 bin TL harcanan tarihi konakta, duvarlar aslına uygun olarak çivi ve telle örülerek kıtık sıva ile kaplandı. Ahşap merdivenler, kapı ve pencereler yine aslına uygun olarak yapıldı. Konağın yer döşemeleri ve diğer ahşap doğramaların yenilenmesi çalışmaları tamamlanarak, vernik kaplaması yapılıp dayanıklı hale getirildi. Dış cephedeki mevcut pencere demirlerinin bakımları ile eksik pencere demirleri de yine aslına uygun olarak yeniden yapıldı.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi konak çevre düzenlemesi de yapıldıktan sonra Malatya halkının hizmetine sunulacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 955
Bu Ay : 1578
Toplam : 1578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom