Kayısı Afet Zararı Açıklandı

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, kayısıda don felaketi nedeniyle yaşanan zararın yüzde 90-95 olduğunu açıkladı.

Kayısı Afet Zararı Açıklandı Malatya Ekonomi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi yaptığı yazılı açıklamada, “İlimiz genelinde 29-30-31 Mart 2014 tarihlerinde ilçelere göre değişmekle birlikte orta ve yer yer kuvvetli don afeti meydana gelmiştir. Bu don afetinden rakıma göre farklı fenolojik evrelerde bulunan kayısı ağaçları olumsuz etkilenmiştir.

İlçelerimizin muhtelif bölgelerinde değişkenlik göstermekle beraber ilimiz genelinde ilgili kurumlarla ortaklaşa yapılan tespit çalışmaları sonucu 2014 yılı için 30 bin 250 ton yaş kayısı üretimi olacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca geçtiğimiz üretim dönemine göre yaklaşık yüzde 90-95 oranında hasar meydana geldiği tespit edilmiştir” dedi.

Selvi, Bakanlar Kurulu kararı gereğince kayısı bahçesi zarar gören çiftçilerin Tarım Kredi ve Ziraat Bankası’na olan tarımsal kredi borçlarını 1 yıl ertelemeleri için 2 Haziran’dan itibarin 1 ay içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemi bulunan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne ve ilgili kredi kuruluşuna başvuruda bulunması gerektiğini de belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom