Necip Fazıl ve Fikir Dünyası

Birlik Vakfı Malatya Şubesi tarafından organize edilen, ''Necip Fazıl Kısakürek ve fikir dünyası '' konulu konferans düzenlendi.

Necip Fazıl ve Fikir Dünyası Malatya Kültür-Sanat

Birlik Vakfı Malatya Şubesi Salonu’nda, İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Suphi Erdem tarafından verilen ''Necip Fazıl Kısakürek ve fikir dünyası '' konulu konferansın açış konuşmasını yapan Birlik Vakfı Şube Başkanı Sadi Ergül, “Şairleri, sanatçıları sadece şiirleri ile değil, farklı yönleriyle de değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Sanatçıları, şairleri susmuş toplumlar, vicdanını kaybetmiş ve ruhsuz kalmış sayılırlar. Şairler, yaşadığı anı dile getiren, geleceğe de ışık tutan kimselerdir. Onları sadece edebi kişilikleri ve iyi şiir yazmaları değil, aynı zamanda toplumsal olaylar karşısında duruşları ile de değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Prof.Dr. Suphi Erdem ise, ''Necip Fazıl Kısakürek ve fikir dünyası '' konulu konferansında önce Kısakürek'in hayatından söz etti. Erdem, “Necip Fazıl, annesinin arzusuyla şair olmak istediği bunu düşündüğünde henüz 12 yaşındaydı ve ilk şiirleri Yeni Mecmua'da yayımlandı. Milli Mecmua, Anadolu, Varlık ve Yeni Hayat dergilerinde çıkan şiirleriyle kendinden söz ettirmeyi başardı. Daha sonra Paris'e gitti ve dönüşünde yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitaplarıyla edebiyat dünyasında patlama yaptı. Necip Fazıl bu eserleriyle genç yaşta şöhreti yakalayarak, çağdaşı şairlerin önüne çıkmayı başardı. Edebiyat çevrelerinde hayranlık aynı zamanda heyecan uyandırdı. 1932'de Ben ve Ötesi adlı şiir kitabını çıkardığında henüz otuz yaşına basmıştı” ifadelerini kullandı.

Konferansta ayrıca Birlik Vakfı Genç Birlik Kulübü adına Muhammed Karacan’ın, Necip Fazıl’ın Zindandan Mehmet 'e Mektup şiirini okuması beğeni ile dinlendi.

Konferansa, Battalgazi Kaymakamı Asalet Karabulut, Birlik Vakfı Malatya Şubesi üyeleri, kamu kurumları İdareciler, STK Temsilciler ve çok sayıda misafirin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 65
Bu Ay : 1594
Toplam : 1594

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom