3. İntifada'nın fitili ateşlendi

Filistin Devleti Başmüzakerecisi Saib Erekat, Kudüs'teki gerilimi bilinçli olarak tırmandıran İsrail'in büyük bir yangının ilk kıvılcımlarını ateşlediğini söyledi.

3. İntifada'nın fitili ateşlendi Dünya

Filistin Otoritesi adına yapılan açıklamada da İsrail'in Aksa'nın kapılarını Müslümanlara kapatmak suretiyle çatışmaları alevlendirerek bir 'Filistin Devleti'nin ortaya çıkmasına engel olmaya çalıştığı ama bunu yaparken Üçüncü İntifada'yı başlatmış olabileceği iddia edildi. Çatışmalara tepki gösteren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap dünyasını Kudüs'teki Arap varlığının devamını garanti etmek üzere aksiyona geçmeye ve fon oluşturmaya davet etti. İsrail'in şehri "Yahudileştirmek" için milyarlarca dolar para harcadığını söyleyen Abbas, Kudüs'e neredeyse hiç Arap kaynağı aktarılmamasından yakındı.

Aksa sınırlamalarının sebep olduğu çatışmalar hakkında en sert tepkiler de yine İsraillilerden geldi. İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, çatışmaların örgütlenmesinden sorumlu tuttuğu İslami Hareket'in yasaklanması ve hareketin kuzey kanat lideri Şeyh Raid Salah'ın tutuklanması çağrısında bulundu. Salah, pazartesi günü yaptığı açıklamada İsrail işgali devam ettiği sürece Aksa mücadelesinin devam edeceğini söylemişti. Filistinliler arasında son günlerde 'Yahudilerin Sukkot Bayramı sırasında Aksa'ya el koyacakları ve Aksa'da Yahudi ibadetlerine başlanacağı' yönünde söylentiler yaygınlaşmış ve Şeyh Salah, bu söylentilere karşı Aksa'ya sahip çıkılması çağrılarında bulunmuştu.

Çatışmalar dün şehirde yapılan Kudüs Yürüyüşü ile yeni bir boyut kazandı. 70.000 kişinin katıldığı yürüyüşü 20.000 civarında İsrail polisi kontrol etti. Yürüyüş bir dizi Müslüman mahallesinden geçtiğinden gerilimin daha da yükselmesine sebep oldu. Nitekim pazartesi günü Doğu Kudüs'te yaşanan küçük çatışmalar dün Ramallah şehrine de sıçradı.

Çatışmaların bir Üçüncü İntifada'yı başlatma ihtimalini, Ağlama Duvarı Tünelleri'nde Birinci ve İkinci Mabed dönemlerinden kalıntılar barındıran bir "Çağlar Holü"nün bulunduğu yönündeki açıklama daha da artırdı. Aslında onlarca yıldır bilinen fakat yakın gelecekte ziyaretçilere açılacak olan holle alakalı duyurunun bir gerginlik döneminde yapılması manidar bulundu. Ağlama Duvarı Tünelleri'nin Elem Yolu (Via Dolorosa) üzerindeki çıkış kapısının açılması 1997 yılında 72 kişinin öldüğü bir ayaklanmaya sebep olmuştu. Filistinliler bu tünellerin Mescid-i Aksa'yı tehdit ettiğini iddia ediyorlar.

ABBAS, FATURAYI DANIŞMANLARINA KESTİ

Bu arada BM İnsan Hakları Komisyonu' na sunulan ve Dökme Kurşun Operasyonu hakkında hazırlanan Richard Goldstone Raporu'nun komisyon tarafından benimsenmesi yönündeki önergenin geri çekilmesiyle ilgili Mahmud Abbas'ın danışmanları suçlandı. Önergeyi geri çekerek başta Filistinliler olmak üzere bütün Arap dünyasının eleştiri oklarını üzerine çeken Abbas, kendisine önergenin geri çekilmesi yönünde tavsiyede bulunan danışmanlarının işlerine son vereceğini açıkladı. Hamaslı hukukçular pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Abbas ve yardımcılarının savaş suçlusu ilan edilmeleri talebinde bulunmuşlardı.

ZAMAN
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 524
Bu Ay : 4224
Toplam : 4224

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom