Malatya'da Okmeydanı Açıklaması

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu Başkanı Erdoğan Ünver, Ok Meydanı'nda yaşanan olaylarla ilgili olarak, "Devletin ve yetkililerin görevi insanların yaşam haklarına saygı göstermektir.

Malatya'da Okmeydanı Açıklaması Malatya Haber

Hükümeti insanların yaşam hakkı konusunda duyarlı olmaya, bu olayda sorumlu olanların tespit edilip yargı önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır" dedi.

Cem Malatya Malatya Şubesi’nde düzenlenen ortak basın açıklamasını Hz.İmam Zeynel Abidin Türbesi Vakfı Başkanı Erdoğan Ünver okudu. Ünver, “Gezi olayları ile başlayan, her protesto sonucu bir Alevi vatandaşın ölümüyle sonuçlanan, en son Cem Evi bahçesinde yaşamını yitiren Uğur Kurt ile “gezi olayları”nda yaşamını yitiren sekiz gencin de Alevi olması, Alevilere yönelik şiddet sarmalı, ülkemiz demokrasisi ve barışı için ciddi sorun oluşturmaktadır" dedi.

Gösteri ve protesto haklarını kullanan insanlara karşı orantısız güç kullanılması ve ateşli silahlarla olaylar bastırılmaya çalışılmasının demokratik ülkelerde kabul edilebilinir bir durum olmadığını kaydeden Ünver, "Uluslararası insan hakları standartları ateşli silahların kullanımına sadece her an gerçekleşebilecek ölüm tehlikesine karşı, tüm diğer yolların etkisiz kaldığı durumlarda son çare olarak başvurulmasını gerektirir. Oysa ülkemizde kolluk kuvvetleri bu kuralı hiçe sayarak ateşli silahları rastgele kullanmaktadır. En son bir ibadethane olan Cem Evi'ne yönelik, ateş etmekten kaçınılmaması kolluk kuvvetlerinin ve onlara emir veren yetkili kişi ve kurumların ne kadar uluslararası hukuktan uzaklaştıklarını, Alevilere karşı hasma hane tutum içinde olduklarını açıkça göstermektedir" diye konuştu.
Ünver şunları söyledi:

"Bir gösterinin içeriği ne olursa olsun müdahale sonucu insan ölüyorsa, bu müdahale tarzı kabul edilemez. Devletin ve yetkililerin görevi insanların yaşam haklarına saygı göstermektir. Hükümeti insanların yaşam hakkı konusunda duyarlı olmaya, bu olayda sorumlu olanların tespit edilip yargı önünde hesap vermeleri sağlanmalıdır. Bu konuda hükümeti duyarlı olmaya davet ediyoruz. Aksi tutum, ülke demokrasisi ve barışı için olumsuzluklara yol açacaktır. Soma’da şehit olan işçilerimize ve ayrıca Okmeydanı’nda yitirdiğimiz Ayhan Yılmaz’a Hakk’tan rahmet, yakınlarına ve ulusumuza başsağlığı dileklerinde bulunuyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 829
Bu Ay : 7626
Toplam : 7626

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom