Sağlıklı Yürüyüş ve Bisiklete Binme Etkinliği

Malatya'da, Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı Projesi kapsamında, Sağlıklı Yürüyüş ve Bisiklete Binme etkinliği yapıldı.

Sağlıklı Yürüyüş ve Bisiklete Binme Etkinliği Malatya Haber

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği'nin katkısıyla düzenlenen etkinlik, Kongre ve Kültür Merkezi'nin önünde başladı. İnönü Caddesi üzerinde gerçekleştirilen yürüyüş ve bisiklete binme etkinliği, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde sona erdi. Etkinlikle ilgili açıklama yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, "Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından 2014 yılı 'Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı' ilan edilmiştir" dedi.

Şener, fiziksel aktivitelerin artırılması amacıyla birçok etkinlik düzenlediklerine dikkat çekerek şöyle konuştu: "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre; ülkemizde bireylerin yüzde 71,9'u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Fiziksel aktivitenin artırılması sadece bireysel değil, toplum tabanlı, çok sektörlü, çok alanlı ve kültürel bir yaklaşım gerektirmektedir. Fiziksel aktivitenin önemi ve sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla özel günlerin kutlanması, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın aktivitelerinin içerisinde yer almaktadır."

"HALKIMIZI HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUZ"

Her ayın son pazar günü çeşitli yürüyüş etkinlikleri düzenlediklerini kaydeden Şener, şunları söyledi: "Fiziksel hareketsizliğin azaltılabilmesi için 2014 yılı boyunca her ayın son pazar günü yürüyüş etkinliği düzenlenmektedir. Bu ay 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle, gençler ile bisiklete binme etkinliği olarak belirlenmiştir. Sağlık çalışanları, profesyonel ve amatör bisiklet binicileri, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki gençlerimizle halkımızın katılımı bizleri gelecek adına ümitlendirmiştir."

Fiziksel aktivitenin önemine vurgu yapan Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen bir bedensel harekettir. Fiziksel aktivite, bireylerin fiziksel ve ruh sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan biridir. Fiziksel aktivitelerin sağlık yararlarının görülebilmesi için düzenli yapılması gerekmektedir. Haftanın 5 günü en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kalp damar hastalıkları, hipertansiyonun kontrolü, diyabet, kolon ve meme kanseri risklerini azaltmak için oldukça önemlidir. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tüm halkımızı sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına hareket etmeye, en azından günde 30 dakika yürümeye davet ediyoruz."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 221
Bu Ay : 739
Toplam : 739

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom