Devlet Faizsiz Bankacılık Yapacak

Kamu bankalarına katılım bankacılığı yapma yolu açılıyor. Hükümet, Meclis tatile girmeden çıkarmayı planladığı torba yasanın içine uzun süredir kamuoyunda tartışılan iki önemli düzenlemeyi dahil etmeye hazırlanıyor.

Devlet Faizsiz Bankacılık Yapacak Malatya Ekonomi

Sabah Gazetesinin haberine göre, kamu bankalarına katılım bankacılığı yapma yolu açılıyor. Hükümet, Meclis tatile girmeden çıkarmayı planladığı torba yasanın içine uzun süredir kamuoyunda tartışılan iki önemli düzenlemeyi dahil etmeye hazırlanıyor. Bunlar, kamu bankalarına faizsiz bankacılık yapma izni verilmesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Vakıfbank'taki hisselerini Hazine'ye devretmesi olacak. Hükümet, içinde taşeron işçilere ilişkin düzenlemelerin de yer alacağı torba yasa taslağıyla ilgili çalışmalarda son aşamaya geldi. Bu kapsamda uzun süredir üzerinde çalışılan katılım bankacılığıyla ilgili maddelerin de burada yer alması için düğmeye basıldı. Düzenlemeye göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'a normal bankacılığın yanı sıra kuracakları yeni bankalar aracılığıyla katılım, yani faizsiz bankacılık da yapma hakkı tanınıyor. Böylece dini duyarlılıkları nedeniyle faizden uzak duran vatandaşlar bu bankalarla çalışabilecek.

YASAL DÜZENLEME YAPMAK GEREKİYOR
Mevcut Bankacılık Yasası'na göre mevduat bankaları katılım bankacılığı yapamıyor. Bunun için yasal bir düzenleme gerekiyor. Yapılacak düzenleme ile yasal engel ortadan kalkmış olacak. Halen faaliyet gösteren özel sektöre ait 4 yatırım bankasına kamudan rakip çıkacak. Katılım bankalarının bankacılık sektörü içindeki payı ise yüzde 5-6 civarında bulunuyor.

VAKIFBANK'IN PAYI HAZİNE'YE GİDECEK
Pakette yer alması beklenen bir başka düzenleme de Vakıfbank ile ilgili. Düzenlemeyle Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kontrolündeki yüzde 58.51'lik Vakıfbank hissesi Hazine'ye devredilecek. Böylece Vakıfbank'ın halka açıklık oranı artırılacak. Bankanın yüzde 25 olan halka açıklık oranının 49'a kadar çıkarılabileceği belirtiliyordu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 78
Bu Ay : 1607
Toplam : 1607

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom