Büyükşehir Meclis Toplantısı Yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk toplantısında Soma şehitlerini andı.

Büyükşehir Meclis Toplantısı Yapıldı Malatya Haber

Ahmet Çakır’ın başkanlığında yapılan toplantıda ilk olarak meclis üyelerinin önerileri üzerine, Mayıs ayı huzur hakları bedellerinin Soma’da yaşamını yitiren madencilerin ailelerine gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
Meclis toplantısında, geçtiğimiz günlerde evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili, Malatyalı olan Mevlüt Aslanoğlu da anıldı.

Gündem maddeleri arasında yer alan Büyükşehir Belediye sorumluluk alanlarının belirlenmesi hakkında sunulan teknik rapor görüşülerek kabul edildi. Rapora göre, Battalgazi ve Yeşilyurt sınırları dahilinde belirlenen toplayıcı ve taşıyıcı yollar ile tarihi, kültürel anlamda kent dokusunu yansıtan yollar, ayrıca 1/1000 uygulama imar plan dahilinde olup mevcutta açılmamış listede ismi bulunmayan yollar için de imar uygulaması yapılan ve tescili sağlanan 22 metre ve üstü yolların Büyükşehir yollarına ilave edilmesi kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi, kuzey çevre yolunun açılabilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan kamu yararı kararı alınması için talep yapılmasını da görüşerek kabul etti. Mecliste ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı'nın yeniden hazırlayarak gönderdiği Tulga Havaalanı Mania Planı ile ilgili madde de görüşülerek konunun İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havalesi uygun görüldü.

Meclis Toplantısında görüşülen çeşitli konular, ilgili komisyonlara havale edilirken, daha önce İl Özel İdaresi’ndeyken Büyükşehir statüsü ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Özel İdare İş Merkezi’nin satışı için de karar alındı. İş Merkezi’nin satış işlemleri için Büyükşehir Encümeni’ne yetki verilmesi kararlaştırıldı.
Malatya Büyükşehir Belediyesi kadro ihdasının kabul edildiği toplantıda ayrıca, 2014 Mali Yılı Malatya Büyükşehir Bütçesinin revizyonu kabul edilirken, çeşitli mali iş ve işlemler için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a yetki verilmesi de kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi I. Başkanvekili Hasan Göğüs’ün önerisi üzerine yaşanan kuraklık dolayısıyla 2014 yılının Su Tasarruf Yılı olarak ilan edilmesi de kabul edildi. Söz alan meclis üyeleri, su sıkıntısı yaşanabileceğini belirterek vatandaşların bilinçli olmasının önemine değindiler. Başkan Çakır, son yıllarda bölgede yetersiz yağış olmasından dolayı su konusunda daha bilinçli davranmak gerektiğini vurguladı. Konu ile ilgili olarak bilboartlarda bilgilendirmeler şeklinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Çakır, bu çalışmaları artıracaklarını belirtti.
Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısının, 11 Haziran 2014 Çarşamba günü saat 14.00’te yapılması kararlaştırıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 225
Bu Ay : 7348
Toplam : 12097

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom