Kuluncak'ta Kinoa Üretimine Başlandı

Malatya’nın Kuluncak İlçesi’nde ilk kez "kinoa" yetiştiriciliğine başlandı.

Kuluncak'ta Kinoa Üretimine Başlandı Malatya İlçe

İlçe Kaymakamlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “İlçemiz Kaymakamı Sayın Hasan Gündoğdu ’nun İlçe halkının kalkınması amacıyla başlatmış olduğu ürün çeşitliliği projesinin ilk adımı Kinoa ile başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“ Kinoa dünyada super food yani süper yiyecek olarak adlandırılmaktadır. Sebebi ise kalorisinin az olması, yüksek ve değerli protein içeriği, temel aminoasitlerinin tamamını barındırması, vitamin mineral yönünden zengin olması yani kısacası besin maddeleri açısından zengin ve çok dengeli olmasıdır. Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerikan tüketicisinin gözdesi haline getirmiş. Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde "kinoa" yetiştiriciliğine soyunuyor" denildi.

Kinoanun gluten içermeyen ve bu onu önemli sayılacak bir hasta populasyonu için çok önemli bir alternatif besin olmasını sağladığı belirtilen açıklamada, "Hafif, lezzetli, ve sindirimi kolay tadı buğday ile pirinç arasında bir tahıldır. 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Kinoanın çorbası, bulamacı, pilavı yapılır, öğütülerek ekmeği yapılabiliyor. Bizim mercimek köftesi gibi köfteleri yapılıyor ve kısır gibi salatalarda kullanılıyor” denildi.

Kinao hakkında aha sonra şunlar belirtildi:
“Kinoa yüksek ve kıraç arazilerde yetişebiliyor ancak toprağının kumlu ve suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi Kuluncak’ın rakımına, toprak ve iklim yapısına uygun bir bitki olmasından dolayı çiftçimize bir alternatif olarak İlçemizin 5 değişik toprak türünde deneme ekimleri yapılmıştır. Ekimi yapılan yerler sulak arazi olarak Karabük Mahallesi ve İlçe merkezinde, kuru ve kıraç arazi Çörmü ve Başören mahallelerinde değişik toprak türlerinde ekimi yapılmıştır. Verimi arpa ile benzerdir. Kilogramı 16 TL den ithal edilebilen kinoa tohumu, ihracat bağlantısı sağlandığında tahmini olarak tarladan kilosu 8 ila 10 TL arasında satılması mümkündür.

O yılki yağışa bağlı olarak kuru tarımda 200 ila 400 kg arası verim almak mümkündür. Sulanabilen arazilerde verim 700 kg’a kadar çıkabilir. Dönüm başına, 2- 5 bin TL gelir elde edilmesi düşünülmektedir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 201
Bu Ay : 6998
Toplam : 6998

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom