Hayvan üreticileri Sıkıntı Çekiyorlar

Yazıhan İlçesine bağlı Akyazı Mahallesi'nin Muhtarı Orhan Şatır, mahallelerinde mera alanlarının kısıtlı olması nedeniyle hayvan üreticilerinin sıkıntı yaşadığını söyledi.

Hayvan üreticileri Sıkıntı Çekiyorlar Malatya İlçe

Şatır, mera alanının kısıtlı olması nedeniyle hayvan üreticilerinin erkenden meraya çıkmak zorunda kaldıklarını kaydederek, "Mahallemizin genel hudutları orman yapılmıştır. Derede sulağımız var. Bin küçükbaş, 300 de büyükbaş hayvanımızı, yol olmadığı için sulağa indiremiyoruz. Sulağa indirdiğimiz zamanda Malatya Orman İşletme Müdürlüğü müdahale ediliyor. 20 Nisan'dan itibaren hayvan üreticileri yaylara çıkmaya başladı. Yayla için çok erken bir zaman çünkü dolu ve yağmurda hayvanı telef oluyor. Bir an önce bu soruna çözüm bulunması gerekiyor. Meramız çok kısıtlı ve sıkıntılı bir durumdayız. Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu hayvancılıkla geçiniyor. Bu nedenle büyük sıkıntı yaşıyoruz" dedi.

Yetkililerle görüşmelerine karşın herhangi bir çözüm bulamadıklarını dile getiren Şatır, "Malatya Orman İşletme Müdürlüğü ile görüştük. Çalışma yaptıklarını ve buradan geçişe izin veremeyeceklerini söylediler. Sadece yol açabileceklerini söylediler ama yayılmayan hayvana nasıl su içireceğiz? Çok mağdur durumdayız. 1984 yılından bu yana bu orman yenileniyor. Meşe oluyor ama dikilen çamlar olmuyor. Bir yıl geçiyor çamlar kuruyor. 1984 yılından bu yana orman yapılıyor ama çam olmuyor. Son 2 yılda da tamamen kapatıldı ve bizi buraya bırakmıyorlar" diye konuştu

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 839
Bu Ay : 1462
Toplam : 1462

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom