Başbakan'dan Al Capone örneği

Başbakan, Doğan'ı, ünlü gangster Al Capone'a benzetti. Başbakan "ABD'de de vergi kaçırılması ile ilgili sorunu olanlar var. Akla Al Capone geliyor" diye konuştu

Başbakan'dan Al Capone örneği Türkiye-Dünya

Başbakan Erdoğan, Wall Street Journal'daki söyleşisinde Aydın Doğan'ı, ünlü gangster Al Capone'a benzetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Doğan Yayın Holding ile iştiraklerine verilen ve gecikme zammıyla birlikte 5 milyar TL'yi bulacağı hesaplanan vergi cezasının, rutin bir vergi incelemesi olduğunu söyledi.

Wall Street Journal'da yayımlanan söyleşide Aydın Doğan'ı ABD'li ünlü gangster Al Capone'a benzeten Erdoğan "ABD'de de vergi kaçırılması ile ilgili sorunları olan kişiler var. Akla Al Capone geliyor. Çok zengin idi ancak hayatının geri kalan bölümünü cezaevinde geçirmek zorunda kaldı. Bu olaylar olduğu zaman hiç kimse sesini çıkartmadı" diye konuştu. Gazete haberi "Türk Başbakanı, Medya Vergi Mücadelesini Savunuyor" başlığıyla verdi. Doğan Grubu konusunda yapılan işlemlerin, hükümetin, Türkiye'nin büyük kayıtdışı ekonomisine karşı daha kapsamlı mücadele politikasının bir parçası olduğunu kaydeden Erdoğan, bu nedenle de Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) vergi idaresinin siyasetten arındırılması talebine direndiğini belirterek, "Bu konuda vergi idaresi ile el ele çalışmalıyız" dedi.

'YARGI YOLU AÇIK'
Doğan Grubu'nun cezayı mahkemeye götürebileceğini hatırlatan Erdoğan "Davanın mahkemede görülmeden şirketin çöküşüne neden olan bir teminat talep edilmesinin hükümet açısından kabul edilir olup olmadığı" yönündeki soruyu da "Mahkemenin bu konuda bir yürütmeyi durdurma kararı verebilir ya da grup önce bir uzlaşıya varabilir" diye yanıtladı.

Başbakan, Doğan Grubu'na verilen vergi cezasının, Rusya'daki Yukos olayı ile yapılan karşılaştırmalara sert tepki göstererek bu yöndeki iddiaların, seçilmiş liderler olarak kendisi ve Vladimir Putin'e "saygısızlık" olarak gördüğünü de ifade etti. Erdoğan, karşılaştırmaları için "Çok çirkin ve uygunsuz buluyorum" ifadesini kullandı. 2004'te, 2000 yılına ait 3.4 milyar dolarlık vergi cezası kesilen Yukos, iflas etmişti.

(SABAH)

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 236
Bu Ay : 2880
Toplam : 2880

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom