16 Proje İçinde Birincilikle geldiler

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle organize edilen, 'Bu Benim Eserim' proje yarışmasında, Malatya'da özel bir kolejin öğrencileri tarafından hazırlanan 'Meşe Yaprağındaki Mucize' adlı proje, Kimya dalında Türkiye birincisi oldu.

16 Proje İçinde Birincilikle geldiler Malatya Haber

Özel Doğa Koleji öğrencileri Zeynep Sıla Karabulut ve Hatice Betül Baysar tarafından Fen ve Teknoloji Öğretmeni Özlem Baydoğan'ın danışmanlığında hazırlanan proje, önce il daha sonrada bölge yarışmalarında seçici kurul tarafından seçilerek Ankara'ya gönderildi. TÜBİTAK Merkez Bilim Kurulu tarafından değerlendirmeye alınan 16 proje arasında yer alan 'Meşe Yaprağındaki Mucize" adlı proje, Türkiye birinciliğini elde etti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Okul Müdürü Vahap Güler, "Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile TUBİTAK'ın ortak düzenlediği ortaokul öğrencilerine yönelik yapılan 'Bu Benim Eserim' proje yarışmasında okulumuz, Malatya'ya Türkiye birinciliğini getirdi. Bu okulumuz ve ilimiz adına önemli bir gelişme" diye konuştu.
Öğrencilerin projede büyük bir emek sarf ettiklerini ifade eden Güler, "Türkiye genelinde yarışmaya 42 bin 494 proje katıldı. Bölgemizde de yarışmaya çok ciddi bir katılım vardı. Seçici kurul, okulumuz öğrencilerinin yaptığı 'Meşe Yaprağının Mucizesi' adlı projede Ankara'ya gönderildi. Özgün bir proje olması nedeniyle herkesin dikkatini çekti. Çocuklarımız projelerini, Ankara'da başarıyla sundular" dedi.

"16 PROJE ARASINDA BİRİNCİ OLDUK"

Proje'nin danışmanlığını yapan Fen ve Teknoloji Öğretmeni Özlem Baydoğan ise, Kimya dalında 16 proje içerisinde birinci olduklarını dile getirdi.

Baydoğan, özgün bir projeyle birinci olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Sadece akademik başarı değil, bilim insanlarını yetiştirmek amacıyla buralarda bulunuyoruz. Öğrencilerimize hayal etmeleri, yorum yapabilmeleri ve yeteneklerini göstermeleri için böyle yarışmalara katılıyoruz. Çok ciddi bir jürinin karşısında iyi bir sonuç aldık. Öğrencilerimiz hazırlamış oldukları projeyi güzel bir şekilde sundular. İnşallah ileriki yıllarda da güzel başarılar elde edeceğiz" şeklinde konuştu.

"PROJE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK"

'Meşe Yaprağındaki Mucize' projesini hazırlayan öğrencilerden Zeynep Sıla Karabulut, meşe yaprağının içerisinde bir takım maddelerin bulunması nedeniyle 'Meşe Yaprağındaki Mucize' projesini yapmaya karar verdik. Projemizi, köyde yaşayan insanlarımızın yaşama şekillerinden faydalanarak ortaya koyduk. Buradan yola çıkarak meşe yaprağının koruyucu özelliğinin olduğunu gördük. Bunu meyvelerimiz üzerinde denedik" dedi.
Karabulut, elde ettikleri başarıdan dolayı mutlu olduklarını da sözlerine ekleyerek, ilerleyen süreçte de proje çalışmalarının devam edeceğini belirtti.
Projeyi hazırlayan öğrencilerden Hatice Betül Baysar ise, elde ettikleri başarının kendilerini mutlu ettiğini ve onurlandırdığını dile getirdi.
Projeleriyle ilgili de bilgiler veren Baysar, "Meşe yaprağının içerisinde bulunan bazı maddeleri, meyveler üzerinde denedik. Meyvelerimizi, meşe yaprağının içerisinde bulunan maddelerden hazırlamış olduğumuz çözeltiye batırdık. Bir ay boyunca yapmış olduğumuz işlemi gözlemledik. Hazırlamış olduğumuz çözeltinin meyvelerimizi koruduğunu gözlemledik. Hazırladığımız bu projenin kayısı üzerinde kullanılması hem Malatya hem de Türkiye'ye büyük bir fayda sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 240
Bu Ay : 240
Toplam : 240

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom