Dualar Bir Mucize İçin

Zonguldaklı madenciler, “Umarız mahsur kalan arkadaşlarımızdan iyi haberler gelir” diyerek umutlu olduklarını belirterek hep dua ettiler.

Dualar Bir Mucize İçin Türkiye-Dünya

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında 274 işçiye ulaştıklarını, 196 işçinin cenazesinin ise ailelerine teslim edildiğini açıkladı. Çalışmalara 4 saatlik ara verdiklerini söyleyen Yıldız, gece 02.00 itibariyle kurtarma ekiplerinin yeniden kömür ocağına gireceğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte maden faciasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 274 işçiye ulaşıldığını söyleyen Taner Yıldız, "196 işçi kardeşimizin cenazelerini ailelerine teslim ettik. Akşamki yaptığımız toplantıda bir ada üzerinde bulunan kısımları, orada bulunan işçi kardeşlerimizin alınabileceğini söylemiştim. Kurtarma ekibi başarılı bir çalışma yaptılar. Ne yazık ki önceden tahmin ettiğimiz gibi cansız bedenlerine ulaştık ve çıkarttık. Şimdi tekrar havanın yönünü değiştirmek durumundayız, çünkü yangın devam ediyor ve bu işi yangınla birlikte yönetmek durumundayız. 4 saatlik bir hazırlık sürecimiz var. Saat 02.00 itibariyle yeniden çalışmalara başlayacağız. 2 ayrı blokta yine kurtarma ekibi girilecek. 2 saat kadar kurtarma ekipleri dinlenecekler. Ondan sonra sabaha kadar devam edecekler. Şu ana kadar 196 işçi kardeşimizin cenazeleri teslim edildi. Zaman tabii aleyhimize işliyor. İki zor bölge kaldı. Şimdiden peşin hükümlü bir şey söylemek istemiyorum" dedi.

İşçilerin tamamının yer altından çıkartılmasının ardından soruşturmaların ve denetimlerin başlayacağını söyleyen Yıldız, "Bunun sonucunda bir kısım oradan hep beraber teknik heyetle birlikte çıkartmamız gereken sonuçlar olduğunu görebiliriz. Bu rapor doğrultusuna bunlara karar vereceğiz. Çok hızlı bir karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıyayız. Bunun gerçekten trafo patlamasından mı kaynaklandığını o raporlarda göreceğiz. Üretime ara verilecek. İşçi kardeşlerimiz çıkartıldıktan sonra teknik çalışmalar sonlanana kadar kapılar mühürlenecektir. Daha sonra bütün bilgileri yeniden paylaşacağız" diye konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerin sağlığının da büyük önem taşıdığını ifade eden Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu işin sıhhatli yapılabilmesi kendisi kadar önemli. 500'ü aşkın arama kurtarma ekibi burada çok iyi bir koordinasyonla hizmet veriyorlar. Onların sağlığını en az yer altındakiler kadar düşünmeliyiz. Risk almamalıyız. Temiz havanın yönünü değiştireceğiz çünkü yer altındaki haritalar, dehlizler bize böyle yapmamızın daha doğru olacağını söylüyor. 9 kişilik bir heyetle bu sonuca vardık."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, şu an hastanelerde tedavi gören 61 yaralı bulunduğunu, yaralılar arasında hayati tehlikesi olan kimsenin olmadığını belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, sosyal hizmetlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte buradayız. Acılı annelerimizi yarın ziyaret edeceğiz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır da, “Öncelikle milletimizin başı sağolsun. Bugün TBMM’de tüm partiler ortak bir bildiri yayınladık. Akabinde TBMM çalışmalarına ara verdi. Bende AK Partili kadın milletvekillerimizle Soma’ya geldik. Acı çok büyük. İnşallah bu tür olayları bir daha yaşamayız. Taziyelerimizi sunmaya geldik. Acıları paylaşmaya geldik. Gün bugün” diye konuştu.

Zonguldak madencileri dua ddiyor

Zonguldaklı maden işçileri, yerin metrelerce altında kömür kazıp bir yandan da Soma’daki faciayı yaşayan meslektaşları için dua ediyor.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde faaliyetini sürdüren Akkurt Madencilik’te çalışan madenciler, yerin metrelerce altında kömür üretimi yapıyor. Manisa’nın Soma ilçesinde 200’ün üzerinde madencinin hayatını kaybetmesine, çok sayıda işçinin yaralanmasına sebep olan facianın üzüntüsünü yaşayan Zonguldaklı işçiler, meslektaşları için dua ediyor.

İşçilerden Ali Tabak “ Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet kederli ailelerine ise baş sağlığı dileriz” dedi.

Daha sonra konuşan bir başka madenci Metin Çiftçi ise işçilerin dinlenme molasında Soma’da hayatını kaybedenlere ve ailelerine dualar etti. Madencilerin hep bir ağızdan edilen dualara ‘amin’ diyerek karşılık vermesi meslektaşlarının yaşadığı facianın hüznünü yaşadığını gösterdi. Son olarak konuşma yapan maden işçisi Gültekin Uzunçelebi, Soma’da yaşanan maden faciası için, “Madenciliğin maalesef acı gerçeği” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 807
Bu Ay : 6001
Toplam : 6001

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom