Türkiyenin Z Kuşağını Anlattı

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştayda konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan’ın “Sosyal Medyanın kullanımı ve Z kuşağı” konulu sunumu gerçekleşti.

Türkiyenin  Z Kuşağını Anlattı Türkiye-Dünya

Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen “Gençlik ve Malatya” çalıştayının dördüncü oturumu gerçekleşti.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştayda konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan’ın “Sosyal Medyanın kullanımı ve Z kuşağı” konulu sunumu gerçekleşti. Programa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, İnönü Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Siyasi Parti Gençlik Kolları, Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler ve Gençlik Meclisi üyeleri katıldılar.

Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, daha önce yapmış oldukları üç oturum hakkında bilgi verdi. Yapılacak çalıştaylar sonucunda anketler düzenleneceğini ve oluşturulacak raporlarla birlikte kitapçık şeklinde basılarak kamuoyu ile paylaşılacağını söyleyen Akyıldız, “Bizlere destek olan Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan, sanayi, tarım ve bilişim toplumlarının özelliğinden bahsederek, bu toplumların geçiş dönemi özelliklerini anlattı. 21. yy. da milenyum çağında yeni bir toplumsal yapının ortaya çıktığını söyleyen Bayhan, her dönemin kendine has özellikleri olduğu gibi, her döneme has gençlik modellerinin olduğunu vurguladı.

Kuşaklar üzerine konuşan ve kuşakların özellikleri hakkında bilgi veren Bayhan, X kuşağı diye adlandırılan kuşağın nüfus artışının yavaşladığı kayıp kuşak olduğu söyledi. 1965 -1980 arası doğanların X kuşağını oluşturduğunu ve bu kuşaktakilerin rekabetçi olarak tanımlandığını söyleyen Bayhan, dönemin özellikleri hakkında bilgi verdi.

1981-2000 yılları arası doğan kesimin Y kuşağını oluşturduğunu ve nüfusun %35’lik dilimini kapsadığını belirten Bayhan, bu kesimin özelliklerini; genç, akıllı, özgürlüklerine düşkün, teknoloji tutkunu, günde 15 saatini medya ve iletişim üzeride geçirenler olduğunu vurguladı. Teknolojinin bu kesim için vazgeçilmez olduğunu ifade eden Bayhan, “ Onlar için teknoloji bedenin bir uzvu kadar doğallaşmıştır” dedi.

Z kuşağını  ( kristal kuşak) 2001-2020 yılları arasında doğan / doğacak kesimin olduğunu ve derin duygusallığı temsil eden kişilerin olduğunu söyleyen Bayhan, Z kuşağının içselliğe ve maneviyata ihtiyaçları olduğunu belirtti.

İnternetin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında da konuşan Bayhan, internetin nimetlerini yaşadığımız gibi bağımlılık hastalığı, internetten kaynaklı sağlık sorunları, bilgisayar korsanlığı ve internet evliliği gibi olumsuzlukları da yaşadığımızı vurguladı.

Çalıştayın  ikinci bölümünde gençler “İnternet Fırsat mı, tehdit midir?” ve “ İnternetin Gençlerin Yaşam Alışkanlıklarına Etkisi”  adı ile oluşturulan iki grupda fikir alışverişinde bulunarak çalıştay raporunu oluşturdular.

Genel Sekreterlikden alınan bilgiye göre 17 Mayıs Cumartesi günü saat 12.00’da Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen beş çalıştayın genel değerlendirmesi yapılacak. Ayrıca üniversite öğrencilerine yönelik yapılan anket sonuçlarıda yapılacak değerlendirme toplantısında ele alınacağı belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 46
Bu Ay : 6843
Toplam : 6843

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom