Toplu Taşımada Engelilere Uygun Düzenleme

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Toplu taşıma araçları, gemiler, minibüsler ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar 7 Temmuz 2018 tarihine kadar engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirilecektir” dedi.

Toplu Taşımada Engelilere Uygun Düzenleme Malatya Haber

Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti iktidarları döneminde engellilerle ilgili yapılan hizmetleri bildirdi.

Çalık, "AK Parti iktidarı döneminde yaptığı çalışmalarla 2002'de bir engelli kardeşimiz ayda 24 lira maaş alırken, şimdi engellilik durumuna göre 564 lira - 725 lira arasında maaş almaktadır. 2007'de evde bakım aylığı uygulaması başlatılmasıyla engelli kardeşlerimizin ailelerine aylık 403 lira ödemeye başlanmıştır ve bu rakam şu anda 703 liraya çıkarılmıştır. 2013 yılında yapılan düzenlemeyle yasa ve mevzuattaki engellileri rahatsız eden ifadeler çıkarılmıştır. Ayrıca 2014 yılında Ak Parti hükümeti olarak engelli vatandaşlarımıza 4 milyar 830 lira bütçe ayırmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

“Son olarak, 4 Mart 2014’te Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Yönetmeliği çıkararak engelli vatandaşlarımızın ulaşım haklarını iyileştirdik. Böylece şehirlerarası toplu taşıma araçları, gemiler, minibüsler ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar 7 Temmuz 2018 tarihine kadar engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirilecektir” diyen Çalık, açıklamasını özetle şöyle tamamladı:

“Son yıllarda engelli kesimlerin sorunları ve çözümleri konusunda hükümetimizce yapılan düzenlemeler yanında sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşlarımızın gittikçe artan faaliyetleri de memnuniyet vericidir. Engelli vatandaşlarımıza sadece bu hafta değil, tüm yaşamları boyunca engin bir sevgiyle sahip çıkmalıyız. Empati kurarak kendimizi onların yerine koymalı, düşünmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği engelsiz bir Türkiye kurmak için herkes elinden geleni yapmalıdır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 700
Bu Ay : 4257
Toplam : 4257

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom