Alpagu'ya Olan İlgi Artıyor

Alpagu Malatya İl Temsilcisi Malik Dinç, Türk dövüş sanatı olan Alpagu sporuna ilginin arttığını söyledi.

Alpagu'ya Olan İlgi Artıyor Malatya Spor

Merkez Gençlik ve Spor Kulübü Derneği olarak, Alpagu sporunun Malatya'da gelişmesi adına çalışmalar yaptıklarını ifade eden Dinç, "Alpagu Türk Savaş Sanatları Federasyonumuzun Malatya'da temellerini attık. Alpagu sporunun 16 tane branşı var. Bizde bu sporu geliştirmek için yoğun bir faaliyet içerisindeyiz" dedi.

Dinç, Alpagu sporunun 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu kaydederek, "Alpagu, Göktürk ve Kül Tigin Yazıtları'nda da yer almaktadır. Alpagu, Türk Milletinin öz malıdır. Alpagu, öz ata sporlarının bir araya getirilerek, ortaya konmuş bir mücadele sanatıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, kendi sporuyla dünyada söz sahibi olma zamanının geldiğini dile getiren Dinç, "Karate ve Tekvando sporları, Alpagu'nun alt dallarıdır. Artık batı sporlarını temsil etmeyi bırakıp, kendi öz sporumuz Alpagu ile dünyada söz sahibi olmalıyız" diye konuştu.

Dinç, Malatya'da Alpagu sporunu geliştirmek için çalıştıklarını belirterek, "Alpagu Federasyonu kurulalı bir yıl oldu. Türkiye'de 6 bin Alpagu antrenörü var. Türkiye genelinde 75 bin sporcumuz bulunuyor. Malatya'da 7 antrenör ve 30 sporcuyla Alpagu sporunu geliştirmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Zamanla bu spor daha iyi bir konuma gelecektir" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1007
Bu Ay : 4805
Toplam : 4805

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom