Ürün Bol, Endişeye Gerek Yok

Herhangi bir mücbir sebep olmazsa, bakliyatta bu yıl ciddi bir zaiyat olmayacaktır. Kuru gıdada fiyatlar, düşüşe geçecektir.

Ürün Bol, Endişeye Gerek Yok Malatya Ekonomi

 Hububatta ekim alanlarının tamamına yakınının ekildiğini, tarlalarda yeterli mahsulün olduğunu ve yeterli Nisan yağmurunun da yağdığı belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Endişeye gerek yok, sıkıntı çekmeyeceğiz. Bugün itibariyle, tüm üretim bölgelerinden aldığımız bilgiler ışığında, şuan tarlalarda yeterli ürün vardır. Herhangi bir mücbir sebep olmazsa, bakliyatta bu yıl ciddi bir zaiyat olmayacaktır. Kuru gıdada fiyatlar, düşüşe geçecektir” dedi. 

Kuraklığın; yağışların devam etmesiyle ülkemizdeki tarımsal üretim üzerindeki etkisinin azaldığını ve 2014 yılı hasatının iyi olacağını belirten Mehmet Reis, bu arada fiyat yapıcıların zam beklentilerinin boşa çıkacağını ve fiyatların düşeceğini açıkladı.

Yeterli Nisan yağmurları yağdığını ve toprağın nemini aldığını ifade eden Mehmet Reis, şunları söyledi: “Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, tarlaya tohumları atılan buğday, arpa, kırmızı mercimek gibi ürünlerin hasatı, Haziran ve Temmuz aylarında yapılacaktır. Şuan, tarladaki ürünler, çiçek açmıştır ve ürünün gelişmesiyle ilgili bir sıkıntı yoktur. Bazı bölgelerde, kuraklık nedeniyle, üretim kaybı olsa da, iç tüketimi karşılayacak ürün vardır. Aynı zamanda, Nisan ayından başlayıp Mayıs ayının 15’ine kadar ekimi yapılacak olan fasulye, nohut ve çeltik (pirinç) içinse, son haftalarda yağan yağmurlarla toprak nemini aldığından, ekilebilir durumdadır. Bu ürünlerin hasatı da, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılacaktır. Özetle, şuan itibariyle, ekim alanlarından sevindirici haberler var. Ancak, tarımsal üretimde ürün hasat edilinceye kadar her zaman risk vardır. Nitekim olası bir olumsuz hava şartları, üretim kaybına neden olabiliyor” diye konuştu.

Dünya genelinde 2013 yılında yaşanan kuraklığa ve fiyatlara etkisine değinen Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yılı değerlendirdiğimizde; dünya genelinde yaşanan olumsuz hava şartları ve kuraklık; Çin, Hindistan ve Pakistan’ın beslenme alışkanlığını değiştirerek daha fazla et, buğday yemeğe yönelmesi ve biyodizel üretimi, dünya genelinde gıda fiyatlarını arttırmıştır. Maalesef kuraklık da, dünyamızın en önemli sorunlarından birisi olarak önümüzde duruyor. Bir yandan kuraklık, diğer yandan biyodizel politikaları nedeniyle, gelecek 15- 20 yıl boyunca, gıda fiyatlarındaki artış devam edecektir. Kısaca 2013 yılında dünya kuru gıda borsasındaki artıştan, Türkiye’de etkilendi ve bu durumda fiyatlara yansıdı. 2014 yılına ilişkin az önce de ifade ettiğim üzere; her şey istenildiği gibi giderse ve beklenen rekolte alınırsa, kuru gıdada bu yıl, yeni mahsulün hasat edilmesiyle, fiyatların düşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Uzun vadede rekolte kaybının önlenebilmesi için; Türkiye’de etkisini hissettiren kuraklığa karşı tarım alanlarının iklim değişikliğine göre planlanması, sulama alt yapısının geliştirilmesi ve kuraklığa dayanıklı tohumların kullanılması için çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Mehmet Reis, ayrıca yerli tohumlara sahip çıkılarak, ürün kalitesinin ve verimliliğin arttırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 61
Bu Ay : 7698
Toplam : 7698

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom