Malatya Kent Konseyi

Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından organize edilen “Gençlik ve Malatya” çalıştayı İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan’ın “Gençlerin Medya- Dizilere Bakışı ve Beklentileri” konulu söyleşisi ile devam etti.

Malatya Kent Konseyi Malatya Haber

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştaya Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, İnönü Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Siyasi Parti Gençlik Kolları, Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler ve Gençlik Meclisi üyeleri katıldılar.

Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, katılımcılara teşekkür ederek yapılan iki çalıştay hakkında bilgi verdi. Çalıştay ile amaçlarının gençlerin ortak bir konu üzerinden fikirlerini almak ve fikir alışverişinde bulunmak olduğunu söyleyen Akyıldız, beş çalıştay sonucunda oluşturulan raporların kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Genciyle, yaşlısıyla herkesin bir dizi kültürü olduğunu söyleyen ve şuan ki mevcut dizilerin kültürümüzden uzak olduğunu ifade eden Akyıldız, gençlerin medya ve dizilere bakışının önemli olduğunu ve bunun tartışılması gerektiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr Mehmet Emin Babacan, ilk iki çalıştay konusu ile ulusal ve yerel ölçekte bulunduğumuz toplumu ve coğrafyayı tanıma adına güzel bir noktadan başlanıldığını söyleyerek, yapılan çalıştaydan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hayatımızın hiçbir alanında iletişimden kopuk bir yaşam süremeyeceğimizi, iletişimi hiçbir şekilde yok sayamayacağımıza işaret eden Babacan, medyanın birey ve toplum üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu söyledi. Ülkemizde özellikle son 30 yıllık zaman içinde medyanın bütün araçları ve yönleriyle yadsınamayacak bir etkisi olduğunu vurgulayan Babacan,       “ Türkiye’de medyanın arka planında ulaşılmak istenen nokta konusunda halen bir kesinlik söz konusu değildir” dedi.

Sinemanın belli bir medeniyetin, hayat tarzının çocuğu olduğunu söyleyen ve sinemayı evrende var olan her şeyin insan aklını merkeze alarak kurgulanan bir medeniyet çıktısı olduğunu belirten Babacan, sinemanın batıdaki varoluş amacını anlatarak, 19.ve 20. yy’da sinemanın batının yaşadığı anlam karmaşasını aşmak için görsel ve imaj üzerine sergilenen bir medya aracı olduğunu 21. yy’da ise bunun yerine sosyal medyanın geldiğini belirtti.

Batı kültüründe insanların yalnızlıktan dolayı sosyal medyayı kullandıklarını ve bu sayede insanlarla iletişime geçtiklerini söyleyen Babacan, bizlerin ise mevcut olan arkadaşlık bağlarımızı ve muhabbetlerimizi sosyal medyaya taşıdığımızı kaydetti.  Bizi bir arada tutan birbirimizden haberdar eden örf, adet, gelenek, görenek, önemli gün ve gecelerimizin olduğuna işaret eden Babacan bizim esas sosyal medyamızın bu olduğunu söyledi.

Gelişim Çağındaki Çocuklar TV Dizilerinden Uzak Tutulmalı

Sinema ve dizilerin zihnimizde bazı algıları somutlaştırdığı için kalıcı etkisi olduğunu ve bizleri düşünmeden uzaklaştırdığını vurgulayan Babacan, “ Yaşanabilecek olumlu ve olumsuz yönler baz alındığı takdirde gelişim çağında ki çocukları TV dizilerinden uzak tutmalı, onları hayal ettirmeye sevk edecek masal ve hikayeler anlatılmalıdır” dedi.

Sinema ve TV dizileri ile yaşam kalıplarımızı oluşturduğumuzu, kültürümüzle uyum sağlamayan birçok olumsuz örnekleri ele aldığımızı ifade eden Babacan, “ Kültürümüzle uyuşmayan diziler toplum içinde gayri meşru bir ortam oluşturmaktadır” dedi.

 Bize ait yerli bir sinema, dizi ve reklam dili olması gerektiğini vurgulayan, yerli bir ufuk, bakış, heyecan ve perspektifin hayatımıza yansıması gerektiğini söyleyen Babacan, “ Dizi ve sinema kültürümüzde değerlerimizi işleyen yönetmen ve senaristlerin sayısı artmalıdır” dedi.

Küreselleşen dünyada hepimizin aynı geminin içinde yolculuk ettiğimizi, şuan gemi kaptanlığını ise tekdüze ve bireysel bir yaşam sunmaya çalışan batı kültürü olduğunu söyleyen Babacan, “Bizler ve bizden sonra ki kuşakların dirilecekleri onlara bize ait değerlerle bezenmiş bir yaşam bırakmak için çalışmalıyız” dedi.

Çalıştayın ikinci bölümünde gençler, “Televizyon ile Oluşan Gençlik” ve “Dizilerin Türk Toplumuna Etkileri” adı altında oluşturulan iki grupta fikir alışverişinde bulunarak çalıştay raporunu oluşturdular.

Genel Sekreterlikten alınan bilgiye göre 10 Mayıs Cumartesi saat 12.00’da Kent Konseyi Toplantı Salonunda İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan’ın “Sosyal Medyanın kullanımı ve Z kuşağı” konulu çalıştayı gerçekleşecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 783
Bu Ay : 4340
Toplam : 4340

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom