Kayısısıcıya Destek Arayışı Sürüyor

Bakanlar Kurulunun gündemine ’’Malatya’daki kayısı don zararının tazmini’’ maddesinin alınması TOOB başkanlığından destek istendi.

Kayısısıcıya Destek Arayışı Sürüyor Malatya Ekonomi

 Bakanlar Kurulunun gündemine ’’Malatya’daki kayısı don zararının tazmini’’ maddesinin alınması için Malatya Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Ticaret Borsaları Konsey üyesi Gürsel Özbey’in imzası ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı Yahya Toplu’ya birer yazı gönderildi. 

Özbey yazısında, “İlimizde Mart ayı sonunda meydana gelen kuvvetli zirai don olayında, bölgenin tarımsal tek geçim kaynağı olan kayısı ağaçları ve diğer meyve ağaçları yüzde 90-95 oranında zarar görmüştür. Yüzyılda bir görülen bu tarımsal afetin yaralarının sarılması için konu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ve ilimiz milletvekillerine iletilmiştir.

Malatya 7 milyon 137 bin 800 adet meyve veren ağaç sayısı ve 413 bin ton üretimi ile dünyada birinci sırada yer almaktadır. Türkiye yaş kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 60’ı, kuru kayısı üretiminin ise yüzde 95’i Malatya ilinde yapılmaktadır. Üretilen kuru kayısının çok önemli bölümü ihraç edilmekte ve dünya kuru kayısı ticaretinin yaklaşık yüzde 80-85’i de Malatya'dan sağlanmaktadır. Kayısı Malatya çiftçisinin tek geçim kaynağı ve bölge illerden gelen kişilerin işçilik, hamaliye şeklinde yaptığı hizmetlerle devasa bir kitleye hitap etmektedir. Kuru kayısı sektörü yıllık bazda 100-150 bin ton arası üretimi, 300-350 milyon USD dolar döviz girdisi ile Türk ekonomisine önemli bir istihdam ve sermaye katkısı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Yeni mahsulün piyasaya çıkması için üreticinin yaklaşık 17 ay beklemesi gerekiyor. Üreticilerin ağaçlarının bakımını yapabilmesi ve tarımsal girdi maliyetlerini karşılamaları için dekar başına destek verilmesi gerekir. Ödeme imkânı ortadan kalkan Malatya çiftçisinin devlet bankalarına ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları faizsiz 2 yıl ertelenmelidir.

Yılın 12 ayında kayısı işleyen ve yurt içi ile yurtdışına satışını yapan üyelerimizin kamu bankalarına olan borçları faizsiz 2 yıl ertelenmeli ve uygun şartlarda yeni finansman destekleri sağlanmalıdır. Bu fabrikaların çarklarının dönmemesi, sektörden geçinen binlerce işçinin geçim sıkıntısına düşmesine yol açacaktır” diyen Özbey, daha sonra şunları belirtti:

“Anayasamızın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet ilkesinden bahsedilmektedir. Hükümetimiz bu sosyal devlet ilkesi doğrultusunda Malatya çiftçisi ve esnafın düştüğü bu zor durumdan kurtaracak güç ve kudrete sahiptir.

Bakanlar Kurulunun gündemine ’’Malatya’daki kayısı don zararının tazmini’’ maddesinin alınması için sizlerin üstün gayret ve desteğinize ihtiyaç duyulmaktadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 733
Bu Ay : 4531
Toplam : 4531

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom