Cumhurbaşkanlığı İçin Tarih Verildi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının 20 Mayıs’tan sonra belli olacağını, bunun 30 Mayıs’a da bulacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İçin Tarih Verildi Türkiye-Dünya

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının 20 Mayıs’tan sonra belli olacağını, bunun 30 Mayıs’a da bulacağını belirterek, "Bizde üç aşağı beş yukarı kimin aday olacağı belli. Bizde hiç bir mesele yok, görüşülür, konuşulur. Geniş istişare yapılıyor. Ondan sonra iki dost, iki arkadaş, iki dava yoldaşı biraraya gelecekler, inşallah ikisinden birisi olacak" dedi.

Partisi’nin yeni seçilen belediye başkanlarını tebrik ziyareti için Bursa’da bulunan Bülent Arınç, Yenişehir Belediyesi’ni ziyaretinde gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Ak Parti’nin psikolojik olarak da güç olarak da çok üstün durumda olduğunu ifade eden Arınç, "20 Mayıs’tan sonra demiştim. 30 Mayıs’ı da bulabilir. Bizim acelemiz yok. Ak parti psikolojik olarak da, güç olarak da, çok üstün durumda. Bu soruları muhalefete sormanız lazım. Bizde üç aşağı beş yukarı kimin aday olacağı belli. Bizde bir kişi belli, ikinci kişi belli. Asıl CHP ve MHP’nin adayı kim olacak? Her partiden oy alabilecek özellikte birileri varsa, birilerinin söylediği gibi o kim olacak? Onların üzerinde yoğunlaşmak lazım. Bizim üzerimizde mesai harcanmasına gerek yok. Bizde az çok belli. Bunu herkes de kabul ediyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün yaptığı, "Ya Erdoğan ya Abdullah Gül, böyle saçma tartışma mı olur" sözlerine de cevap veren Arınç, şöyle konuştu: "Aslında bunu kendileri yaptılar. Biz de onlara diyorduk ki başka adaylar bulun, dördüncü aday kimse, onun üzerinde konuşun. Sayın Kılıçdaroğlu’na televizyon programında sormuşlardı. "Abdullah Gül ile Erdoğan’dan birisi aday olsa kime oy verirsiniz" Abdullah Gül’e demişti. Ben de o zaman "Bunların başka adayları yok" demiştim. Bütün gazeteci arkadaşlarım kimi görürlerse kimi yakalarlarsa muhalefet adına, "sizin adayınız kimdir?" diye sorması lazım. Bizde hiç bir mesele yok. Görüşülür, konuşulur. Geniş istişare yapılıyor. Ondan sonra iki dost, iki arkadaş, iki dava yoldaşı biraraya gelecekler inşallah ikisinden birisi olacak"

3 DÖNEM KURALINI DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti’deki 3 dönem kurulunun çok iyi bir değişim formulü olduğunu belirterek, "Verilen karar istikrarlı olmuştur. Hem parti içi demokrasi hem de diğer partilerdeki mevcut olan lider oligarşisine son verilmesi amaçlandı. AK Parti’deki 3 dönem kuralının bütün partilerde geçerli olmasını arzu ederim. Genel başkanlar 20-25 yıl, siyasetçiler de 30-40 yıl Mecliste kalmaktan mahrum olur" dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’i ziyaretinde gündeme ilişkin açıklamalar yapan Bülent Arınç, dün akşam AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu’nda alınan 3 dönem kuralının uygulanacağı kararını değerlendirdi.

Kendisinin de aynı kanaatte olduğunu, bunu sürekli dile getirdiğini hatırlatan Arınç, "AK Parti verdiği kararlarda istikrarlı olmuştur. Hem parti içi demokrasi, diğer partilerde mevcut olan lider oligarşisine son vermek amaçlandı. Bugün bir internet sitesinde yaşlı sayılacak tecrübeli bir siyasetçi için ilginç başlık atılmış. Doğum tarihi 1938, doğum yeri TBMM gibi. 40 seneyi aşkın senedir parlementoda bulunup, genel başkanlık ve milletvekilliği yapmış siyasetçi için böyle bir başlık atıldı. Her şeyin sınırı olmalı. İyi bir dönüşüm ve değişimle yola devam edilmeli. Ak Parti bunun çok güzel örneğini veriyor" dedi.

2002,2007,2011 seçimlerinde bin 31 milletvekilinden yüzde 50 civarında bir sayısının değiştiğini anlatan Arınç, "Geçmişte 80-90 yaşına gelmiş siyasetçiler vardı. Onlara şunu teklif ettiler. Biraz yaşlandınız, yoruldunuz. Oğlunuzu veya evlatlarınızı milletvekili yapsak, siz dinlenseniz, daha iyi olmaz mı. Adam "şöyle bir düşüneyim" dedi. Gece yarısı telefon açtı.

"Siz gene beni yazın, bu iş çoluk çocuk işi değil" dedi. Kendisi 90, oğlu 65 yaşında. Bu işi bu noktadan çıkarmak lazım. Bu bence çok iyi değişim formülüdür. Ben 2015’te tekrar aday olmayacaksam, mutlaka yeni bir arkadaşımız, bizden daha iyi daha güçlü, iyi temsil kabiliyetine sahip arkadaşımız gelecek. AK Parti’nin bugün 9 milyondan fazla üyesi var. 4 milyonu kadın, 3 milyona yakını 30 yaş altında. 9 milyon kayıtlı üyesi olan her seçimden 21,5 milyon oy alan partinin kendi içinde yenilenmeye, değişime mutlaka ihtiyacı vardır. Aslında bu örneğin bütün partilerde geçerli olmasını arzu ederim.

O zaman genel başkanlar 20-25 yıl genel başkanlık yapamaz. Siyasetçiler 30-40 sene mecliste kalmaktan mahrum olur. Partiler dinamizm kazanır. Heyecan kazanır. Yoksa herkes yerinden kalkmazsa, o partilerde şiddetli bir talep bastırılmış olur. Çok doğru karar verildiğini düşünüyorum. Genel Başkanımızın, Başbakanımızın zamanında koyduğu bu kuralın şartlar içinde değişeceğini düşünenler vardı. Olabilir. Ama dünkü karar, bunun önümüzdeki seçimlerde uygulanacağı yönünde çıktı. Hayırlısı olsun. Öngörülerimde haklıymışım. ’Herkesten önce ve tek başıma 2015’te son" demiştim" diye konuştu.

Arınç, 2015 sonrasındaki planlarınız neler sorusuna ise, "Bunlar özel şeyler. Bursa’yı ihmal etmeyiz. Başkanlarımızın arkasından koşar ellerini tutarız, biraz daha fazla kendi özelimizde hizmet etmeye gayret ederiz. Çok temiz, ahlaklı milletvekillerimiz ak partiyi başarıdan başarıya koştursunlar" cevabını verdi.

"17 ARALIK’LA İLGİLİ KARARIN KESİNLEŞMESİNİ BEKLEYECEĞİZ"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 17 Aralık soruşturmasında 60 kişi hakkında takipsizlik verilmesi kararını da değerlendirdi: 17 Aralık’la ilgili pek çok iddialar bulunduğunu hatırlatan Arınç, takipsizlik kararının kesin olmadığını kaydederek, "15 gün içinde ilgililer tarafından itiraz edeceği düşünülürse, mahkemenin vereceği karar kesindir. Takipsizlik kararının bakanlarla ilgisi yok. Bakanlar hakkında meclis soruşturması yoluyla dava açılması, komisyon kurulması gerekiyor. Pazartesi günü 4 bakanla ilgili olarak soruşturma önergeleri konuşulacak. Meclis kabul ederse, bir komisyon kurulacak. Komisyon 4 ay süreyle görev yapıp mecliste oylanacak. Eğer 276 bulunursa, o kişiler hakkında yüce divanda yapılması kararlaştırılacak. Bu savcılığın belirli sivil kişilerle ilgili olarak verdiği takipsizlik. Kesinleşmesini bekleyeceğiz, kesinleşirse isnat edilen suçlarla ilgili dava açılmamış olacak" diye konuştu

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 214
Bu Ay : 214
Toplam : 214

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom