Ağbaba Mera Sorunlarını Dile Getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda Malatya’daki mera ve yaylaların kiralanması konusunu gündeme getirdi.

Ağbaba Mera Sorunlarını Dile Getirdi Malatya Siyaset

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da yayla ve meraların kiraya verilmesini eleştirdi. Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, “Bir tarafta büyük meralar büyük iş adamlarına verilirken Malatya üretimin gelişmesi anlamında çok hayati önemi bulunan yaylaların küçük hayvan üreticilerine kiraya verilmesini nasıl karşılıyorsunuz?” diye sordu.

Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Sayın Bakan, Malatya'da meraların birçoğu büyük iş adamlarına köylülerin itiraz etmesine rağmen verildi, Akçadağ'da, Doğanşehir'de, şimdi Yazıhan'da meraların tamamına yakını kiraya verildi. Şimdi, mera kiraya verilmesinin amacı, tarafınızca hayvancılığı teşvik etmek.

Ancak, Malatya'da yaylada hayvancılık çok önemli bir yer tutmakta. Maalesef, şimdi, yaylalar o yoksul, küçük hayvan üreticilerine kiraya verilmeye çalışılıyor. Bir tarafta büyük meralar büyük iş adamlarına verilirken aslında Malatya için çok önemli olan, üretimin gelişmesi anlamında çok hayati önemi bulunan yaylaların küçük hayvan üreticilerine kiraya verilmesini nasıl karşılıyorsunuz?” diye sordu.

“YAYLACILIĞI DESTEKLEYECEK MİSİNİZ?”

Ağbaba, yaylacılık yapanların sorunlarını da gündeme getirerek Bakan Eker’e “Yaylada hayvancılık yapanları desteklemeyle ilgili ne tür şeyler düşünüyorsunuz? Örneğin, onlar çok zor koşullarda üretim yapıyor, suları yok, yolları yok, büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Bu konuda, yaylada hayvancılık yapanlarla ilgili bir çalışmanız var mı?” şeklinde sordu.

BAKAN EKER, ”4200 HEKTAR KİRAYA VERİLDİ”

Veli Ağbaba’nın konuşmasının ardından söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Malatya’da bugüne kadar 4 bin 200 hektar alanın kiraya verildiğini belirterek, "Küçük çiftçilere ve yoksul ailelere yönelik bir tedbiriniz var mı?" diye Sayın Ağbaba sordu.

Burada önce şunu söyleyeyim, Malatya'da büyükbaş hayvancılıkta da küçükbaş hayvancılıkta da çok ciddi bir gelişme var. Onu öncelikle vurgulamak istiyorum. Mesela, Büyükbaşta sayı 110 binden 130 bine, küçükbaşta da sayı 236 binden 290 bine çıktı. Verilen, mevsimlik olarak kiralama yapılan arazi Malatya'da 4 bin 200 hektar. Yani bunun toplamdaki karşılığı da gerçekte çok yüksek değil" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 356
Bu Ay : 874
Toplam : 874

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom