MASİAD'dan Enerji Sorununa Çözüm Önerisi

Malatya Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Funda Yalçınsoy, “Güneş, solar enerji kaynağı, çevre dostu enerji, tükenmeyen enerjidir.

MASİAD'dan Enerji Sorununa Çözüm Önerisi Malatya Haber

Bu nedenle güneş enerjisinin daha fazla istifade edilmelidir” dedi.
MASİAD’ın 23’ncü yıla özel dergisinde, Güneş Enerjisi konusuna 3 sayfa yer veren Funda Yalçınsoy, “Güneş Enerjisi yenilebilir bir kaynak olup yüzde 100 temiz, ekonomik ve sınırsız bir kaynaktır. Bununla birlikte neden güneş sorusuna cevap olarak; Güneş herkese acık olan, tükenmeyen ve ücretsiz bir enerji kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

Güneş solar sistemi hakkında da, “Güneş enerjisinden üretilen elektrikle şebekeyi besleyerek, düşük elektrik faturaları oluşur. Devlet teşvikleri ile desteklenen uygulanabilir, düşük riskli yatırımlar sermayenin sadece küçük bir kısmı ile santrali kurmak mümkün” diyen Funda Yalçınsoy, ekonomik faydalarını şöyle dile getirdi:
“Çünkü devlet tarafından verilen teminat sayesinde kredi almak çok daha basit.

Orta ve uzun vadede, sondaj ve transport maliyetleri ile beraber fosil yakıtların fiyatlarının artması, artan jeo-politik istikrarsızlıklar ve küresel düzeyde elektrik talebinin durmadan artması ile solar sistemler gibi alternatif üretim yöntemlerinin önemi artmaktadır. Çünkü solar sistemler, elektrik tüketiminiz için sürdürülebilir ekonomik. Orta-uzun mesafede bulunan büyük geleneksel elektrik üretim tesislerinden şebekeye elektrik aktarımı sırasında kayıplar olmaktadır; solar tesisler aynı tüketim alanına inşa edildikleri için taşıma sırasında yaşanan elektrik kayıpları daha azdır. (üretilen güç miktarı için yaklaşık yüzde 10- 15).

Bir modülün geri ödeme süresi sürekli düşmektedir. Bir modül kendi üretimi için harcanan enerjiden 6 ve 18 kat daha fazla enerji üretimi sağlamaktadır.

Sadece 1 yılda bir modül neden olduğu maliyeti karşılar ve 20 yıldan daha uzun ömrü boyunca sıfır maliyetle sürekli olarak enerji üretir.

PV santralleri işletim artıkları üretmezler ve kullanım ömürleri sona erdiğinde iyileştirme yapılarak yeniden kullanılabilirler. Bir modülün yapımı sırasında kullanılan materyaller yeniden kullanılabilir ve modüller geri dönüşümlüdür. Geri dönüşüm, çevre için oldukça faydalıdır. Modül üretiminde kullanılan, geri kazanılan bu maddelerin üretimlerine fazladan enerji harcanmamasından dolayı enerji tasarrufu sağlamaktadır.
PV tesisi ile birlikte enerji tasarrufu sağlayan diğer mekanizmalar sayesinde etkili bir merkezi ısıtma, klima ve sıcak su eldesi mümkündür.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 245
Bu Ay : 8304
Toplam : 8304

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom