İzciler Çanakkale'den Döndü

Malatyalı İzciler, Çanakkale’den döndüler.

İzciler Çanakkale'den Döndü Malatya Haber

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 99 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad etti.

Faaliyet ile ilgili Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Uğur yaptığı açıklamada, “22-26 Nisan Nisan tarihleri arasında Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından, 57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Çanakkale Eceabat ilçesi Kocadere Köyü yakınlarındaki yerde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda” bulunan Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri, 25 Nisan saat 04:00'te top ve tüfek sesleriyle uyanarak ve sabah ezanıyla birlikte yürüyüş hazırlıklarını tamamladı. Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandı. İzcilerimiz, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında “Dedeciğim Ben Geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladı.
Kamp alanından uğurlama töreninde izcilere, mehter marşı eşliğinde “Kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı.

Her ilden izciler, şehitliklerde geceledi. Her ilden bir izci o gece, Bigalı köyündeki esas karargaha, yine her ilden birer izci ilk kurşunu sıkan 27. Alaydaki şehitlerin bulunduğu Balıkçı damları diye adlandırılan tepeye gitmişti. Her ilden bir izci ise 57. ve 27. Alayın beraber yattıkları şehitliğe, 57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Beyin mezarı yanına giderek orada gecelemişti.

17 kilometrelik patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 8 saatte başarıyla tamamlayan Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri tekrar kamp alanına döndü” ifadelerini kullandı.
Cengiz Uğur, “Bu yıl 65 izci ve lider ile katıldığımız Çanakkale Milli Bilinç Kampında izcilerimiz atalarımızın vatan, millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşadılar. Milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönen izci ve liderlerimizi gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 324
Bu Ay : 1853
Toplam : 1853

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom