Eski ve Yeni Muhtarlar Bir Araya Geldi

Malatya'da eski muhtarlara teşekkür belgesi verilirken, yeni muhtarlara rozetleri takıldı.

Eski ve Yeni Muhtarlar Bir Araya Geldi Malatya Haber

Türkiye Muhtarlar Derneği (TMD) Malatya Şubesi, yeni muhtarlarla eski muhtarları bir araya getirdi. Battalgazi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe; AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Mustafa Şahin, AK Parti Malatya İl Başkanı Avukat Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkanı Mustafa Eren ile muhtarlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Muhtarlar Derneği (TMD) Malatya Şube Başkanı Mustafa Eren, "30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler seçiminin ülkemize ve Malatya'mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Seçimde değişen ve emeği geçen mahalle muhtarlarımıza bundan sonraki hayatlarında başarılar dilerim. Malatya'nın büyükşehir olmasıyla birlikte köylerimizde mahalle statüsüne kavuştu. Bu noktada köyden mahalleye dönüşen mahallelerimizin, merkez mahallerle ile aynı hizmetleri almasını bekliyoruz. Seçilen muhtarlarımızın, büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte mahallelerine en iyi hizmeti yapacaklarına inanıyoruz" dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, muhtarların demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu ifade ederek, "Biz muhtarlarımızı demokrasinin kaynağı olarak görüyoruz. Eğer demokrasi nehir ise muhtarlarımız bunun çeşmeleridir. Dolayısıyla çeşmelerin kuruması, demokrasi nehrinin kuruması demektir. Bu anlamda muhtarlarımız yapmış olduğu iş ve işlemler ile en ücra birimdeki kişilere bile ulaşmaktadır" şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Malatya'nın her noktasına hizmeti, büyükşehir belediyesi olarak götüreceklerini belirterek, "Muhtarlarımızla zaman zaman toplantılar yapacağız. Yapılacak olan hizmetler ve hizmetlerin nasıl geleceğiyle ilgili muhtarlarımıza bilgiler vereceğiz. Dolayısıyla yeniden bir yapılanma yapıyoruz. Bununla ilgili de bazı görevlendirmelerimizi yaptık. Alt kademede görev dağılımları da yapılıyor. Görevlendirmeler kısa sürede tamamlanacak. Zaten sahadaki çalışmalarda herhangi bir aksama yok. Şuanda proje ve çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor" ifadelerini kullandı.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, muhtarların önemli bir görev ifa ettiklerini belirterek, şunları söyledi: "30 Mart'ta yerel seçimlerimizi yaptık. Her ne kadar adı yerel seçim olsa da, genel seçimden çok daha öte bir seçim süreci yaşadık. Ülkemiz üzerinde her zaman değişik entrikalar ve senaryolar çizilmiş olmasına rağmen; siz değerli muhtarlarımızın da sayesinde, milletimizin milli iradeye olan saygısıyla, milli iradeye sahip çıkılmıştır. Başkalarının saygısı olmasa bile AK Parti olarak biz sonuna kadar millet iradesine sahip çıkmaya çalışacağız. Bundan sonraki süreçte de buna bir halel gelmemesi için gereken yasal düzenlemeleri de meclis çatısı altında yapmaya gayret gösterdik."

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da, vatandaşların her türlü sorunlarında ilk olarak muhtarların kapısını çaldığını ifade ederek, "Muhtarlar; evimizin, ülkemizin ve memleketimizin direğidir. Muhtarlarımız, devlet ile millet arasındaki en önemli köprüdür. Milletimiz; sorunu varsa, derdi varsa, evde çocuğu hastaysa, görücü geldiyse, ineği hasta olduysa, lastiği patladıysa, her türlü derdinde muhtarlarımıza başvurmaktadırlar" dedi.

Muhtarların demokrasinin başlangıç noktası olduğunu dile getiren Çalık, "Muhtarlarımız, suyun başlangıç noktasıdır. Demokrasinin başlangıcı, seçimde sandığını konulduğunda ilk oy verilen kimlikleri muhtarlarımızdır. İlk kez bu seçimde her mahallede en az 10 tane muhtar adayı vardı. Bunun en önemli sebebi tabi ki hizmet yarışıydı ama birde özlük haklarının iyileştirilmesi vardı. Ve bugün muhtarlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesiyle birlikte muhtarlarımızın hizmet yaparken, yükü bir kat daha arttı" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından vefat eden Beydağı Mahallesi Muhtarı Adıgüzel Demirhan, Çamurlu Mahallesi Muhtarı Bayram Polatbaş, Çavuşoğlu Mahallesi Muhtarı Mustafa Şahin, Hacıhaliloğlu Çiftliği Mahallesi Muhtarı Ramazan Fidan, Uçbağlar Mahallesi Muhtarı Sabir Özdemir ve Tohma Mahallesi Muhtarı Abuzer Doğru'nun yakınlarına onur belgesi verildi.

Eskiden görev yapan muhtarlara teşekkür belgesi ve Türk Bayrağı takdim edilirken, göreve yeni başlayan 70 muhtara ise rozetleri takıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 408
Bu Ay : 2892
Toplam : 2892

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom