Hamit Fendoğlu Demokrasi Kahramanıdır

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından suikast sonucu öldürülen Malatya Eski Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun 36. ölüm yılı dolayısıyla “ Hamit Fendoğlu’nu Anlamak” konulu bir konferans düzenledi.

Hamit Fendoğlu Demokrasi Kahramanıdır Malatya Kültür-Sanat

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen programa konuşmacı olarak İl Genel Meclisi Eski Başkanı Naci Şavata katılırken,  Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, sivil toplum örgütlerinin başkanları, mahalle muhtarları ve grup üyeleri katıldı.

Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak bu dönemde Malatya’nın tarihi ve kültürel sorunlarını ele alıp kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Demokrasi tarihimizin önemli isimlerinden bir tanesinin Hamit Fendoğlu olduğunu vurgulayan Tuğrulca,  Hamit Fendoğlu’nun demokrasi kahramanı olduğunu söyledi. Türkiye’nin sıkıntılı dönemler atlattığını söyleyen Tuğrulca, “Yeni Hamido suikastleri yaşamamak için birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor” dedi.

Hamit Fendoğlu’nun aile dostu olduğunu söyleyen Şavata, kendisi ile çok fazla sohbet etme imkânı bulduğunu söyledi. Hamido’yu doğru bir şekilde anlamadığımızı vurgulayan Şavata, “ Hamit Fendoğlu kavgacı biri değildi. Haksızlığa karşı susmadığı için birileri sürekli böyle lanse etmeye çalışıyordu” dedi. Şavata, Fendoğlu’na fitne çıkarmak için bir haber götürüldüğünde haberin doğruluğunu araştırıp, karşılıklı tarafları yüzleştirdiğini söyledi.

Hamido’nun siyasi hayatından anekdotlar anlatan Şavata, onun hiçbir zaman siyasette ikilem yaşamadığını her daim elit bir duruş sergilediğini söyledi. Malatya da 54 yıl CHP’nin olduğunu ve bunun Hamido’nun belediye başkanı seçilmesi ile birlikte değiştiğini söyleyen Şavata, Hamit Fendoğlu belediyeciliği ile birlikte belediyenin kapılarının tamamıyla halka açıldığını ve her daim halkı ile beraber olduğunu ifade etti.

Bugünkü şehir mezarlığı’nın yerini Hamido’nun belirlediğini söyleyen Şavata, Malatya’nın kenar mahallelerindeki gerekli altyapıyıda Hamido’nun düzenlediğini belirtti. Malatya’da tanzim satış yerlerinin Hamido tarafından gerçekleştiğini söyleyen Şavata,  o zaman Malatya’nın bugününün tasarlandığını belirterek, Hamido’nun bu anlamda çok ileri görüşlü bir yönetici olduğunu belirtti.

 Hamido ile yaşadığı anıları anlatan Şavata, Hamido’yu öldürerek Malatya’yı birbirine katmak istediklerini belirtti. O dönemde sağ-sol, alevi – sünni gruplaşmalarının yayılması için derin güçlerin çok büyük çabalar sarf ettiğini söyleyen Şavata, Hamido’nun alevilerden çok dostu olduğunu, kişilere karşı asla ideolojik bir tutum sergilemediğini söyledi. Hamido’nun millet için yaşadığını ve bundan dolayı şehit edildiğini söyledi.

Programın sonunda katılımcılar Hamido ile ilgili görüşlerini ifade ederken, Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca tarafından da Naci Şavata’ya plaket takdim edildi.       

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 367
Bu Ay : 4165
Toplam : 4165

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom