"Zirve Yayınevi" olayının 7. Yıldönümü

Malatya'da 3 kişinin hayatını kaybettiği 'Zirve Yayınevi' olayının 7. yıldönümünde, Malatya’daki Ermeni Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi.

Malatya Asayiş

Malatya'da 7 yıl önce Zirve Yayınevi'nde öldürülen 3 kişiden biri olan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. 18 Nisan 2007 tarihinde Protestan cemaatiyle yakın ilişki içerisinde olduğu iddia edilen Zirve Yayınevi'nde meydana gelen olayda, Tilmann Ekkehart Geske (46), Necati Aydın (35) ve Uğur Yüksel (32) öldürülmüştü.

Malatya'daki Ermeni Mezarlığı'nda mezarı bulunan Geske için düzenlenen anma törenine, hayatını 3 çocuğu ile birlikte Malatya'da sürdüren Tilmann Geske'nin eşi Suzanna Geske ve 3 çocuğunun yanı sıra, Türkiye Protestan Kiliseler Birliği yöneticileri ile Protestan cemaatinin liderleri ve mensupları katıldı.

Mezar başındaki anma töreninde İncil'den parçalar okunup Türkçe ilahiler söylendi. Geske ailesinin fertleri de söylenen dini ilahilere eşlik ettiler.

Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Başkan Yardımcısı Levent Kınran, anma töreninde kısa bir konuşma yaparak, “Bugün dünyada Türkiye için küresel dua günüdür. Dünyadaki bütün kiliseler Türkiye için dua etmekte ve Tanrı’ya yakarmaktadır. Bir cinayet davası 7 yıl sürmemeli. Bir cinayet davası 7 yılın sonunda tahliyelerle sonuçlanmamalı. Bu nedenle yüreğimiz buruktur. Ama biz şunu biliyoruz; Tanrı’nın adaleti er ya da geç tecelli eder, kendini gösterir. Devletin kanunları en sonunda işler. İnsanı vicdan yerini bulur. Buna inanıyoruz” diye konuştu.
Tören, mezara karanfil bırakılması ile son buldu.

Zirve Yayınevi Davası'nın asil faili olan 5 sanık, 7 yıl sonra tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi nedeniyle 8 Mart Cumartesi günü gece yarısı cezaevinden tahliye edilmişti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 261
Bu Ay : 779
Toplam : 779

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom