Malatya'da 14 Gölet Yapılacak

Malatya'da '1000 Günde 1000 Gölet ' Projesi kapsamında 14 gölet yapılacağı bildirildi.

Malatya'da 14 Gölet Yapılacak Malatya Haber

AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün '1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi' ile Malatya’da 44 bin dekar arazinin suya kavuşacağını söyledi.

Tüfenkci, ''2012 yılında başlatılan '1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi' ile Malatya’da büyük sulama alanlarının yer almadığı kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi hedeflenmektedir. Sulamaya açılacak bu alanlar suyun daha verimli kullanıldığı cazibeli sulama sistemiyle sulanacak. Tamamlandığında Türkiye genelinde yaklaşık 4 milyon 260 bin dekar, Malatya’da ise 44 bin dekar tarım arazinin sulanmasını sağlanacak.’’dedi.

Malatya’da toplam 14 göletten oluşan projede, bugüne kadar 11 göletin ihale işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Bülent Tüfenkci, ''Proje kapsamında yer alan Yaygın, Kuluncak, Erkenek, Karaçayır, Kurşunlu, Karadere, Elmalı, Budaklı, Ayvalı, Karamanlık, Taşevler, Çınarköy ve Deregezen göletlerinin 2015 yıl sonuna kadar hizmete açılması planlanmaktadır.Doğanşehir göleti ise tamamlanmak üzeredir. Proje ile ayrıca sulama metotlarının değiştirilmesi ve cazibeli sulama sistemine geçilmesiyle enerji tasarrufu sağlanarak üretim maliyeti düşürülecektir. Diğer yandan bu alanların ağaçlandırılmasıyla taşkın zararları ve erozyon önlenecek, mesire yerleri ile rekreasyon alanları oluşturulmasıyla da bölge insanının nefes alabilecekleri alanlar oluşturulmuş olacaktır''diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 21
Bu Ay : 4911
Toplam : 4911

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom