Ağbaba "HES'lerle Mücadele Edeceğim"

Bakan Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın soru önergesine vermiş olduğu cevapta, Malatya da lisans almış 7’si faal, 9’u henüz işletmeye geçmemiş 16 HES projesine ek olarak, lisans için başvurmuş 10 HES Projesi daha olduğunu belirtti.

Ağbaba Malatya Ekonomi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Malatya’da 7'si faal 26 HES projesi olduğunu açıkladı.
Bakan Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın soru önergesine vermiş olduğu cevapta, Malatya da lisans almış 7’si faal, 9’u henüz işletmeye geçmemiş 16 HES projesine ek olarak, lisans için başvurmuş 10 HES Projesi daha olduğunu belirtti. Böylece Malatya’da toplam HES projesi sayısı 26 olarak açıklandı. Enerji Bakanı Yıldız, Derme, Erkenek, Kernek, Güdül, Keklicek, Hacılar HES’leri ile Sancar Regülatörü ve HES’inin faal olduğunu belirtti.

Gemköprü, Suçatı, Sofular, Kaynarca, Aksu, Tepehan, Merkez, Karanlıkdere, Çukurkaya HES’lerinin Lisans aldıklarını ancak işletmeye geçmediği belirtilen cevapta, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda lisanslama süreci sonuçlanmamış 10 HES Projesinin ise Sadıklı, Çatalbahçe, Kırım, Kartaltaşı,Kayalı, Mengel,Kozluk,Koç,Kayısı ve Kuşkonmaz HES’leri olduğu belirtildi.

Bakan Yıldız’ın verdiği cevabı değerlendiren Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da ki 7 HES’in yanı sıra önümüzdeki süreçte 19 tane daha HES’in kurulabileceğini ifade ederek bu projelerinin Malatya’nın ve özelikle Tohma’nın tüm doğal zenginliğini yok edeceğini söyledi. Tohma’nın binlerce canlıya ve tarıma hayat verdiğini söyleyen Ağbaba, HES’lere izin verilmeye devam edildiği sürece Malatya’da doğa katliamının durdurulamayacağını belirtti.

HES’lere karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen Ağbaba, “Tüm yetkililere çağrı da bulunuyorum, HES’lerin inşa edilmesine derhal son verilmelidir. HES kurmaya devam ettikçe, tarım ve hayvancılık başta olma üzere birçok alanda telafisi zor zararların ortaya çıkacak doğanın dengesini bozulacaktır"dedi.

HES’lerin belli kişilere rant sağlayamak için hayata geçtiğini kaydeden Ağbaba, “Ranta değil, doğanın korunmasına bütçe ayrılmalı” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 74
Bu Ay : 6871
Toplam : 6871

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom