Üniversitelere mason kıskacı

28 Şubat Süreci'nde burs dağıtma kararı alan masonlar, bu yıl da 624 öğrenciye burs verecekler. Burs alan öğrenciler, her ay masonlarla bir araya gelmek zorunda.

Üniversitelere mason kıskacı Malatya Eğitim

YENER DÖNMEZ'in haberi...

DESTEKÇİLER ARASINDA “ÇAPKIN” CAN DA VAR, NATO DA
Kısa adını, masonluğun önemli sembollerinden birisini oluşturan “gönye”den aldığı ileri sürülen Gön-Bir ile Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, bursiyerlere gelir elde edebilmek için her yıl Ankara'da yaklaşık 3 bin masonun katıldığı “panayır” düzenliyor. Masonlara destek veren kuruluşlar arasında NATO da bulunuyor. “Çapkınlığı” basına yansıdığı için boşanma kararı almak zorunda kalan gazeteci Can Dündar da, konferansla masonların bursiyerler için gelir elde etmesine katkıda bulunuyor. Topkapı Sarayı'nda içkili toplantılar yapılmasına göz yuman Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı da konferanslarıyla masonlara destek veren bir diğer isim.

Kökü dışarıda karanlık kuruluş masonluk, bu yıl da elini üniversitelerin üzerinden çekmiyor. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın 1997 yılında aldığı karar uyarınca üniversite öğrencilerine burs verme uygulaması bu yıl da devam edecek. Masonlar, 2009-2010 eğitim sezonunda 624 öğrenciye eğitim bursu dağıtacak.

BURS DAĞITMAYA 28 ŞUBAT SÜRECİ'NDE KARAR VERDİLER
Masonlar, 28 Şubat Süreci'nin başlangıç yılı olan 1997 yılında, hem localar hem de aynı yıl kurulan Gönül Birliği Derneği üzerinden üniversitelerde burs verilecek öğrenci arayışına girişti. Kısa adını, masonluğun önemli sembollerinden birisini oluşturan “gönye”den aldığı ileri sürülen Gön-Bir, o tarihten itibaren her yıl burs verilen öğrenci sayısını arttırdı.

KAPSAMLI ARAŞTIRMA VE MÜLAKAT YAPIYORLAR
Burs vererek, “Atatürk ilkelerine bağlı, laik görüş ve düşüncelerle donatılmış, çağdaş, aydın gençler” yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Gön-Bir, bu vasıflara sahip üniversite öğrencisi bulabilmek için üniversitelerdeki mason hocaların da yardımıyla fakültelere kayıt yaptıran öğrencileri incelemeye alıyor. Ayrıca referansla veya kendiliğinden gelen öğrenciler de burs değerlendirme sistemine sokuluyor. Burs verme karar süreci, kapsamlı mülakatlar sonucunda tamamlanıyor. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın verilerine göre, loca ve Gön-Bir, 2004 yılında 353 öğrenciye burs sağladı. Ayrıca ülke çapındaki localar kendi bünyelerinde 156 öğrenci okuttu. Burs uygulaması 2005 yılında ise bin 200 öğrencinin işleme konulması ve 200 öğrenci ile mülakat yapılması sonucunda gerçekleştirildi. Aynı yıl sadece Ankara'da mason eşlerinden oluşan “hemşireler” de 44 öğrencinin eğitim masraflarını üstlendi. İzmir'deki mason locaları ise 71 öğrenciye burs verdi.

HER AY ÖĞRENCİLERLE TOPLANTI VAR
Belirlenen kurallara göre bursa hak kazanan öğrenciler, her ayın ilk pazar günü o şehirdeki masonlardan oluşan “Eğitim Komisyonu” ile toplantı yapmak zorundalar. “Eğitim Komisyonu”, bursiyerlerle bir araya geldiği toplantılarda, öğrencilerin okullarıyla ilgili yaptığı açıklamaları dinliyor, değerlendirmelerde bulunuyor, varsa herhangi bir sorunla ilgili müdahale kararı alıyor.

“ÇAPKIN” CAN'DAN MASONLARA DESTEK
Masonlar, burs kaynakları sağlayabilmek için çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yardım amaçlı konserler verirken, Devlet Tiyatroları da salon kapatan masonlar için gala programları gerçekleştiriyor. Ayrıca, Gön-Bir Ankara'daki masonların katılımıyla yaklaşık 3 bin kişilik bir “panayır” düzenliyor. Bir tür kermes organizasyonu olan “panayır”larda gelir getirecek etkinlikler gerçekleştirilirken, masonlara yakın bilim adamı, gazeteci, yazar ve sanatçılara konferans verdiriliyor. Geçtiğimiz günlerde bir kadınla öpüşürken objektiflere yakalanan ve bunun üzerine eşinden boşanma kararı almak zorunda kalan gazeteci Can Dündar da, destek amacıyla geçtiğimiz yıllarda masonlara bir konferans vermişti. Topkapı Sarayı'nda içkili toplantılar yapılmasına göz yuman Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı da konferanslarıyla masonlara destek veren bir diğer isim. Masonlar yine burs harcamalarında kullanmak üzere 2004 yılında NATO'dan da kaynak temin etmişlerdi.

VAKİT
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 463
Bu Ay : 1198
Toplam : 1198

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom