Sürgü Barajı'nda Su Sıkıntısı Yok

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi sürgü Barajı’nda su sıkıntısı olmadığı bildirildi.

Sürgü Barajı'nda Su Sıkıntısı Yok Malatya İlçe

Doğanşehir Sulama Birliği Başkanı Abuzer Toprak, geçen yıla oranla Sürgü barajına su girişinin yarı yarıya düştüğünü, geçen yıl 4 metreküp iken bu yıl 2 metreküpe indiğini, ancak su sıkıntısının yaşatmamaya çalışacaklarını söyledi. Toprak, Sürgü barajında tutulan su seviyesi yüzde 87’ye ulaştığını bildirip, önceki dönemlerde de yüzde 84’e varan doluluk oranıyla herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ifade etti. Toprak, şöyle devam etti:

“Benim başkanlık yaptığım dönemde 2 yıl baraj tam olarak dolmadı. Su seviyesi yüzde 84 civarında kaldı. Bu dönemde de bölgemiz sulamasında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Bu yıl doluluk oranı şu an itibariyle yüzde 87 ye ulaşmış durumdadır. 5-15 Mayıs arasında hava şartlarına göre sulama sezonuna başlayacağız. İnşallah o zamana kadar tam dolmasa bile az bir fark kalır. Bu duruma göre Sürgü Barajı’nda herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyoruz.

İnşallah sulama bölgemizde yaz döneminde herhangi bir sıkıntı yaşamayız. Her ne kadar sıkıntı görünmüyor olsa bile suyu israf etmemiz tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Şu an su kaynaklarından aldığımız su çok düşük. Geçen seneye kıyasladığımızda bu yıl baraja giren su debisi yüzde 50 oranında düştü. Tabi bu yıl yağışların yeterli olmaması su debisini etkilemiştir. Geçen yıl 4 metre küp su alırken bu yıl bu oran 2 metre küpe düşmüştür. İnşallah sıkıntı yaşamamaya çalışacağız. Devlet Su İşlerinde görevli yetkili arkadaşlarla sulama işini programlayıp yapıyoruz.

Sulamada 1. Öncelik bahçelere verilecektir. Bunun içinde üreticilerimizin uygulayacağımız tasarruf tedbirlerine dikkat etmelerini istiyoruz.”

Sürgü barajı, sulama alanlarında Doğanşehir ve Akçadağ ilçeleri oba köylerinin bulunduğu kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 216
Bu Ay : 5410
Toplam : 5410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom