13 Yılda 45 Bin Fidan Ektiler

Kuluncak ilçesinin Konaktepe Köyünde Avrupa’daki gurbetçilerin 13 yıldan beri sürdürdüğü fidan dikimi bu yılda devam etti.

13 Yılda 45 Bin Fidan Ektiler Malatya Haber

Avrupa Konaktepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği (AKÇD) bünyesinde “Türkiye Çöl Olmasın, Konaktepe Örnek Olsun” adlı proje kapsamında 24 Nisan 2001 tarihinden bugüne kadar köyde oluşturulan alanda 45 bin adet fidan dikimi gerçekleştirilirken, bu yıl ise kuruyan fidanların yerine yenileri dikilerek bin 300 adet fidan toprakla buluşturuldu.

“Konaktepe Fidan Dikim Şöleni” Kuluncak İlçe Kaymakamlığı, Kuluncak İlçe Belediye Başkanlığı, Avrupa Konaktepe Derneği, Ankara Malatyalılar Derneği, Ankara Çörmülüler Derneği, Malatya TEMA Temsilciliği, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü, Hekimhan Orman İşletme Müdürlüğü, Kuluncak İlçe Emniyet Amirliği, Kuluncak Lise Öğrencileri ile birlikte köy sakinlerinin katıldığı törenlen bin 300 adet değişik çam çeşitlerinin dikimi yapıldı. Ayrıca köylülere, evlerini önüne de fidan dikmeleri için fidan dağıtımı yapıldı.

Avrupa Konaktepe Derneği olarak bu dikilen fidanların bakımını düzenli olarak yaptırıyor.

Avrupa Konaktepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği (AKÇD) Başkanı İsmail Karakuş, “Ağaçlandırma projesinin beraberinde hazırlamış olduğumuz Sulama Havuzu ve Konaktepe Cemevi projesini hayata geçirmek için kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Konaktepe terk edilen bir köy değil yaşanılabilinir bir Konaktepe olacaktır. 2001 yılından bu güne kadar gurbetçi köylülerimiz 25 yeni ev yaptılar. Bu da gösteriyor ki göç geriye dönüyor, Konaktepe’de hayat var” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 487
Bu Ay : 2016
Toplam : 2016

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom