Zirai Don Olayı Erdoğan'a Bildirilecek

Malatya’da kayısıdaki don hasar tespit raporunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağı bildirildi.

Zirai Don Olayı Erdoğan'a Bildirilecek Malatya Ekonomi

AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "İlimizde 29-30 Mart gecesi yaşanan bir don olayı vardır. Bizlerde bahçelerde incelemeler yaptık. Yaşanan don olayının ardından ilçelerdeki hasar gören ürün çeşitleri, alanları, çiftçi sayısı ve afet çeşidi hakkında ayrıntılı bilgileri içeren TARSİM’de bir ihbar formu vardır.

Bu formlar doğrultusunda sigorta yaptıran çiftçilerin bahçelerinde TARSİM eksperleri tarafından hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün, TARSİM’in ve hasar tespit komisyonunun raporunu bekliyoruz. Bu raporları önce Sayın Başbakanımıza, daha sonra ilgili bakanlarımıza bizlerde sunacağız" dedi.

Türkiye'de ticari manada kuru kayısı üretiminin yüzde 90'ının, dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 70'inin Malatya'dan gerçekleştirildiğini hatırlatan AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci, "Kuru kayısı ihracatından elde edilen yıllık ihracat geliri 350-400 milyon dolar seviyesinde olup yaklaşık 50 bin aile geçimini kayısıdan sağlamaktadır. Çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesine yönelik bir talepleri de var.

Konuyu Bakanlar Kurulu'na milletvekillerimiz taşıyacak. İnşallah Bakanlar Kurulu kararı ile borçları ertelenecek olan çiftçi sayısı belirlenecektir. Bizlere tarım sigortası yapılan alan, toplam alanın yüzde 25’i kadar denildi. Çiftçilerimiz mutlaka tarım sigortasını yaptırmalı ve poliçe son kabul tarihlerini mutlaka dikkate almalıdır" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 74
Bu Ay : 3872
Toplam : 3872

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom